Janusz Drzewucki: rozumienie poezji to miecz obosieczny

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 18:00
- Ważnie jest odczucie poezji, czyli rodzaj współgrania intelektualnego, ale i emocjonalnego z poetą. Czytanie poezji to jest sprawa z jednej strony racjonalna, a także intuicyjna - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Janusz Drzewucki, autor książki "Muzyka sfer. Teksty o poetkach i poetach".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Posłuchaj
27:18 Dwójka Owzk_22.09.2020.mp3 O poezji na poważnie. Rozmowa z Januszem Drzewuckim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Durs Grünbein 1200 PAP.jpg
Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta dla Dursa Grünbeina

Janusz Drzewucki jest krytykiem literackim, poetą, dziennikarzem i wydawcą, laureatem tegorocznej Nagrody im. Kazimierza Wyki, a także przewodniczącym jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się poezją w "Twórczości" - najstarszym miesięczniku literackim w Polsce.

"Muzyka sfer" to jego kolejna książka krytyczno-literacka. Janusz Drzewucki tłumaczył w audycji, że inaczej pisze się o poezji, a inaczej o prozie. - To, o czym piszą poeci nie jest tak sprawdzalne jak u prozaików. Przy prozie z jednej strony skupiamy się na fabule, która jest tam opowiedziana, ale także na formie, którą autor wykreował. Moja opinia jest taka, że nie ma pisarza, jeśli nie ma on stylu. Ten styl bardzo często przecież, niezależnie czy uprawiamy krytykę literacką, czy nie, wyczuwamy po jednej-dwóch stronach. Tak czy owak, pisząc o prozie, siłą rzeczy zmagamy się z fabułą opowiedzianą przez pisarza. W przypadku liryki o czymś takim jak fabuła raczej nie mówimy. Poezja operuje przede wszystkim uczuciem, nastrojem, atmosferą - przekonywał.

Czy poezję można zrozumieć? Czy można się jej nauczyć? Jakie cechy powinien mieć dobry krytyk literacki? Czy zmienia się po latach perspektywa odczytywania wierszy? Czy przyjaźń z poetami pozwala ich lepiej rozumieć? Czy poezja jest "między" (między wiedzą a niewiedzą, między wspominaniem i zapominaniem, między intelektem a wyobraźnią, między wiecznością a nicością, między złotym środkiem a kwaterą główną). Na te pytania odpowiadał w dalszej części rozmowy Janusz Drzewucki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Janusz Drzewucki (krytyk literacki, poeta, dziennikarz, wydawca)

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Zbieg okoliczności, czyli wiersze dla biegaczy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:35
W audycji opowiadaliśmy o projekcie Stefana Kornackiego "Wiersze dla biegaczy", artystycznym przedsięwzięciu łączącym poezję i sport.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Lebda: "Alfabet" Inger Christensen to książka-zachwyt

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:52
- Jeśli Państwo sięgną do tej książki, to słowo "antonówka" nie będzie brzmiało tak, jak do tej pory - zapewniała w "Literackich witaminach" poetka Małgorzata Lebda.
rozwiń zwiń