Zbieg okoliczności, czyli wiersze dla biegaczy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:35
W audycji opowiadaliśmy o projekcie Stefana Kornackiego "Wiersze dla biegaczy", artystycznym przedsięwzięciu łączącym poezję i sport.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Hubskyi_Mark/Shutterstock.com

Posłuchaj
46:03 [ PR2]PR2 (mp3) 18 sierpień 2020 20_30_09v1.mp3 Stefan Kornacki o projekcie "Wiersze dla biegaczy" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Czy poezja często towarzyszy biegaczom? Czy wiersz ma cokolwiek wspólnego z bieganiem? Reżyser Gabe Polsky w swoim filmie dokumentalnym udowodnił, że najwięksi sportowcy są jak poeci, a tym, co prowadzi ich do zwycięstwa, jest kreatywność.

O tym, że dystans od sztuki do sportu jest nie tak duży, przekonał nas już Marcin Masecki. Pianista skomponował utwór do biegania.

Rytmem, tempem i wysiłkiem towarzyszącym biegaczom zainspirował się artysta, Stefan Kornacki, który stworzył projekt "Wiersze dla biegaczy". To eksperymentalne działanie łączące poezję i bieganie. Jego inicjator napisał wiersze dla biegających uczestników eksperymentu, które odczytają sportowcy na koniec swojego biegu. Stefan Kornacki stawia tezę, że poezja, tak jak i bieganie, jest esencją poszukiwania przeżyć w samotności. Dzięki artyście zbiegły się dwie przestrzenie sport i sztuka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Beata Kwiatkowska

Gość: Paulina Pankiewicz (biegaczka), Stefan Kornacki (artysta)

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 20.30

Czytaj także

Jak pandemia wpłynęła na kino dokumentalne?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 10:42
Izolacja nie zatrzymała pracy dokumentalistów filmowych. Zmieniła jedynie perspektywę opowiadania o świecie, którą ograniczyło zacisze domowe. W efekcie powstało kilka ciekawych propozycji filmowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Piwkowska: paradoksalnie ostatnio czytam książki, które są mi potrzebne do pisania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:22
- Piszę teraz taki szkic o Beacie Obertyńskiej, polskiej poetce, która przeszła przez łagry rosyjskie. Siłą rzeczy zorientowałam się, że czytam wspomnienia jej samej oraz jej matki Maryli Wolskiej, wiersze, dosłownie wszystko, co jest z tym związane - mówiła poetka, eseistka i autorka książek biograficznych.
rozwiń zwiń