Piotr Beczała: propaguję polską muzykę na całym świecie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 20:00
Nagroda Mediów Publicznych za rok 2020 w kategorii Muzyka przyznana. Otrzymał ją wybitny tenor Piotr Beczała, który na antenie Dwójki docenił to wyróżnienie. - Dziękuję za nagrodę, szczególnie że byłem nominowany przez Polskie Radio. Kiedy jestem w Polsce, zawsze staram się uczestniczyć w audycjach radiowych i jest to uzupełnienie mojej działalności, również tej propagującej polską muzykę na całym świecie.
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PR2/Wojciech Kusiński

ZOBACZ WIDEO


Posłuchaj
29:30 [ PR2]PR2 (mp3) 17 listopad 2020 17_30_24.mp3 Piotr Beczała o Nagrodzie Mediów Publicznych, konsekwencji i gaszeniu bisów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Piotr Beczała został doceniony "za nieustanną promocję polskiej kultury na najsłynniejszych scenach operowych całego świata, za wybitne umiejętności, naturalną muzykalność, przepiękny tenor liryczny i bohaterski oraz wszechstronny repertuar". 

Jednym z ważnych elementów promocji polskiej kultury w świecie przez polskiego tenora był wiedeński spektakl "Halka", który ukazał się pod koniec minionego roku w koprodukcji z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie. Zanim jednak to tego doszło, minęło kilka lat. - Siedem lat mocnych starań, żeby "Halkę" wystawić w jednym z zachodnich teatrów, takich znaczących - podkreślił Piotr Beczała. - Theater an der Wien jest znany z tego, że zajmuje się repertuarem mało znanym na Zachodzie, "Halka" pasowała idealnie do tego scenariusza. Było to wielkie artystyczne wydarzenie i dla mnie wielka satysfakcja, że po tylu latach wiedeńska publiczność przyjęła Moniuszkę bardzo, bardzo entuzjastycznie - podkreślił.

 

polskie radio piotr beczała 1200.jpg
Piotr Beczała laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. "Jestem zaszczycony"

Tenor nie ustaje w prezentowaniu rodzimych utworów światu, m.in. śpiewał arię Jontka w Nowym Jorku. Jakie ma dalsze plany? - Następnym etapem jest koncert w Madrycie w kwietniu, w trzech czwartych będzie to muzyka polska - zdradził śpiewak. - Szukamy właśnie arii mniej znanych, takich ciekawostek. To będzie mój recital operowy, dyrygował będzie Łukasz Borowicz - zapowiadał. - Mieliśmy nadzieję, że tę produkcję "Halki" czy może jakąś inną produkcję opery Moniuszki, uda się zorganizować na jakiejś scenie światowej, ale koronawirus pokrzyżował nasze plany. Przesunęło się to wszystko, ale nie ustajemy w pomysłach - podkreślił.

Czytaj też: Piotr Beczała: byłem nieodłącznym elementem tej wersji "Halki"

Wiele z planów Piotra Beczały uległo anulowaniu lub zostały zaplanowane na nieokreśloną przyszłość. - Miałem mieć koncert w Grazu, gdzie również miały wybrzmieć pieśni Moniuszki i Karłowicza, jeszcze w tym tygodniu w Konzerthausie w Wiedniu, z podobnym programem, i miałem śpiewać Wertera w Staatsoper - wymieniał tenor. - Na razie wszystko jest zawieszone, jesteśmy w kontakcie z kolegami śpiewakami, dyrygentami. Próbujemy tę sytuację rozwiązać, trochę na nasz sposób, podtrzymujemy się na duchu i próbujemy przetrwać ten moment.

Źródło: Piotr Beczala – temat/Pieśni, Op.1: I. Zasmuconej

O tym, że Piotr Beczała aktywnie spędza czas lockdownu, przekonaliśmy się w marcu, kiedy wraz z Joyce DiDonato zaśpiewał Wertera online. - To są namiastki tego, co robimy. Nie jest się w stanie uzyskać tej wymiany energii między publicznością a sceną, tak jak jest to konieczne i możliwe podczas spektaklu na żywo czy koncertu w filharmonii - stwierdził śpiewak.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy i obejrzenia wideo.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Piotr Beczała (tenor)

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Piotr Beczała - być jak Cavaradossi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 18:00
Piotr Beczała, nasz znakomity tenor, wydał właśnie nową płytę. Pierwszą od pięciu lat. Album Vincerò! - nagrywany w Walencji i Studiu PR im. Lutosławskiego w Warszawie - jest zbiorem arii pochodzących z oper Pucciniego, Giordana i Leoncavalla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Piotr Beczała nominowany w kategorii Muzyka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 18:20
- Jestem bardzo zadowolony z tego, co osiągnąłem do tej pory, a co będzie jeszcze... Nie wiadomo - mówi w wywiadzie dla Polskiego Radia Piotr Beczała, polski śpiewak, tenor liryczny, solista operowy o międzynarodowej sławie, nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń