Roman Gutek: pandemia przyspieszyła przenoszenie kina do sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 19:00
- Pandemia wybiła nas z rytmu codzienności zorganizowanej. Żyjemy, świat się nie skończył i zorientowaliśmy się, że możemy żyć wolniej i bliżej siebie - mówił w Dwójce Roman Gutek, twórca festiwalu Nowe Horyzonty.
Roman Gutek
Roman GutekFoto: Jerzy Dudek / Forum

Posłuchaj
26:51 Dwójka 2021_04_28 O wszystkim z kulturą.mp3 Rozmowa z Romanem Gutkiem o kinie i planach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był Roman Gutek. To dzięki niemu polska publiczność poznała filmy Jima Jarmuscha, Pedro Almodovara czy Wima Wendersa. Można powiedzieć, że stworzył kinowe imperium – dziś coraz więcej władzy oddaje w ręce młodszych.

oscary 2021 1200 PAPjpg
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk: Oscar staje się nagrodą, która ma międzynarodowy wymiar

Roman Gutek, twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty oraz American Film Festivalu rezygnuje ze stanowiska dyrektora obu wydarzeń, ale - jak zapowiada - nie wybiera się jeszcze na emeryturę.

Pandemia w kinie

Czas pandemii mocno dał się we znaki przedsiębiorstwom takim, jak Gutek Film. Zamknięte kina spowodowały ogromne zaległości u dystrybutorów. - Czeka spora kolejka filmów. Wprowadzanie ich do kin to jest bardzo złożony proces. Zaległości zrobiły się długie. Chcielibyśmy jak najszybciej wprowadzać premiery do kin - mówił gość Dwójki. - Zapłaciliśmy za wiele z tych filmów już dawno temu i te pieniądze są zamrożone. To też nie jest bez znaczenia - dodał.

Nowe Horyzonty i American Film Festival w nowe ręce

- Jestem twórcą tych festiwali, one urodziły się w mojej głowie. Uznałem, że pora, żeby oddać je w nowe ręce. W ciągu tych lat zrobiło się wiele rutyny, ja lubię uciekać od niej - mówił Roman Gutek. - Świat i kino się zmieniają. Myślę, że nowe, świeże spojrzenie młodych ludzi da fajną energię i to będzie dobra zmiana - dodał.

Gość Dwójki przyznał także, że zostaje przy tych festiwalach i będzie nadal współpracował z nowymi szefami. - Będę chciał odkrywać przed młodą publicznością ciekawe zjawiska z historii kina - mówił.

Kino online

W rzeczywistości pandemicznej nawet wielkie festiwale przeniosły się do sieci. - Dwa lata temu nie wyobraziłbym sobie, że Nowe Horyzonty będą tylko w sieci. Bardzo trudno było mi się z tym pogodzić, ale nie można było wymyślić niczego innego. Moim zdaniem dużo się traci oglądając film w sieci - mówił Roman Gutek.

- Jednak w ten sposób pozyskaliśmy też nową publiczność. Nawet pani Maja Komorowska dzwoniła do mnie, że w końcu mogła obejrzeć festiwal. Pandemia zatem przyspieszyła przenoszenie się do sieci - podkreślił gość Dwójki. - Platforma Nowych Horyzontów już z nami zostanie - dodał.

Nie wiem, czy wszystkie kina przetrwają. Jak zmieni się kultura po pandemii - mówił Roman Gutek.

Czytaj także:

Slow life pandemiczny

Gość Dwójki zaznaczył, że być może natura przez takie wirusy pokazuje nam, że nasze postępowanie, niszczenie, dążenie do maksymalizacji zysków to zła droga, mówi nam "ludzie, opamiętajcie się". 

- Organizując Podlasie Slow Fest czułem, że czas na niespieszną sztukę, żeby była chwila na refleksję. Mnie teraz bardzo ciągnie do lasu. Chcę mieć więcej czasu dla bliskich - mówił Roman Gutek. - Dosyć intensywnie pracowałem. Nie jestem zmęczony, ale chcę żyć wolniej - zakończył gość Dwójki.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Roman Gutek (założyciel Gutek Film, inicjator festiwalu Nowe Horyzonty)

Data emisji: 28.04.2021

Godzina emisji: 17.30

nk


Czytaj także

Nowe Horyzonty: widzowie lubią trudne kino

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 15:24
- Mamy powody do radości, bo jest bardzo dużo osób, które chcą oglądać filmy - mówi dyrektor wrocławskiego festiwalu Nowe Horyzonty Roman Gutek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podlasie Slow Fest. Latem zatrzymaj się w puszczy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 09:00
– Chcę stworzyć wydarzenie, które będzie spowolnione w fajnych okolicznościach natury, czyli w Supraślu leżącym w środku Puszczy Knyszyńskiej – mówił Roman Gutek, pomysłodawca pierwszego Podlasie Slow Fest, najdłuższego w Polsce festiwalu filmowego, który rozpocznie się już 1 lipca. 
rozwiń zwiń