Bogusław Chrabota: to jest opowieść o narodzinach nowego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 19:00
- W książce są ślady tego, co się wydarzyło faktycznie - tak o swojej powieści "Influenza magna. U progów wieczności" mówił na antenie Dwójki jej autor, Bogusław Chrabota.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały promocyjne

Redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" tym razem jako powieściopisarz. "Influenza magna. U progów wieczności" to powieść o schyłku świata, jaki znali Europejczycy w trakcie i pod koniec I wojny światowej. Cały system obowiązujących do tej pory wartości, także tych elementarnych, przestał mieć znaczenie.

W tle pustosząca świat epidemia hiszpanki, a na pierwszym planie takie postaci jak: Franz Wiegeman, lekarz wojskowy, Georg Trakl, poeta, Egon Schiele, malarz, Greta Trakl, pianistka, Tadeusz Boy-Żeleński, pisarz, Sigmund Freud, twórca psychoanalizy. Pojawia się również cały szereg innych postaci bohemy wiedeńskiej, berlińskiej, krakowskiej.


Posłuchaj
23:30 2021_06_29 17_29_17_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Bogusław Chrabota: to jest opowieść o narodzinach nowego świata (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Akcja powieści obejmuje trzy tygodnie późnej jesieni 1918 roku, kończy się I wojna światowa, a w Rosji trwa wojna domowa po przewrocie bolszewickim. - Narody są wycieńczone, monarchie się rozpadają, przychodzi potworna epidemia i umiera od 50 do 100 milionów ludzi, trudno to nawet oszacować. Jeśli dziś na COVID-19 zmarło kilka milionów ludzi, to trudno sobie wyobrazić, jaka wówczas była skala nieszczęścia i strat - mówił gość Dwójki. 

Jak zauważył autor powieści, Freud był kimś szalenie ważnym dla Wiednia, Europy i świata. - Inaczej wyglądałaby rzeczywistość XX wieku, gdyby nie nurt, który zainicjował. On był pewnym punktem odniesienia intelektualnego belle époque, miał już na koncie duży dorobek, budował teorię kultury, narodów. Opisanie tego świata bez zauważenia Freuda byłoby jakąś nieuczciwością intelektualną - powiedział Bogusław Chrabota.

Dodał, że jego książka zrodziła się z poczucia bezradności wobec choroby, która dezorganizuje nasz świat. - Nie wiemy, co się wydarzy za chwilę, ta powieść jest próbą zbudowania analogii - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", powieściopisarz)

Data emisji: 29.06.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Janusz Zaorski: Polaków cechuje nieodwzajemniona miłość do piłki nożnej

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 19:00
- Za każdym razem się nabieramy, że wyjdziemy z grupy. Wpadamy w irracjonalny optymizm, ale świat się już zorientował, że kiedy przykryje się Roberta Lewandowskiego dwoma obrońcami, to nie ma kto strzelać bramek - mówił w Dwójce Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Malinówek". Satyryczno-groteskowa powieść Marka Ławrynowicza

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 21:00
- To jest książka o mechanizmach sprowadzonych do małej rzeczywistości. One są tam obnażone, odarte z patosu, przemówień i ładnych słów - tak o swojej najnowszej książce "Malinówek" mówił w Dwójce Marek Ławrynowicz - pisarz, satyryk i autor słuchowisk.
rozwiń zwiń