Jacek Kaczmarski: artysta musi reagować jak człowiek, inaczej nie jest godny swojej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 20:00
- Byron powiedział, że demokracja to jest arystokracja łotrów i trzeba liczyć się z tym, że wolność dana wszystkim upowszechnia wypowiedzi prymitywne i prostackie. Trudno je blokować ponieważ zablokowanie jednego głosu jest pretekstem do zablokowania głosu innych. I to jest problem, który wydaje mi się, jest na razie nierozwiązywalny - Jacek Kaczmarski.
Audio
  • Jacek Kaczmarski o sobie, (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiFoto: Studio69/Forum

.

Bohaterem piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą" będzie Jacek Kaczmarski - polski poeta, prozaik, a także twórca piosenek o tematyce społeczno-politycznej.


Posłuchaj
28:55 O wszystkim z kulturą Jacek Kaczmarski i jego twórczość 27.08.2021.mp3 Jacek Kaczmarski o sobie, (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 


Stan wojenny.jpg
Stan wojenny. Serwis internetowy

W wakacyjne piątki w audycji "O wszystkim z kulturą" przypominamy artystów, ludzi kultury, których nie ma już wśród nas, ale których głosy na trwałe zapisały się w naszej pamięci. Dziś słuchaliśmy głosu nie do zapomnienia i nie do podrobienia - pieśniarza, poety, "Barda Solidarności" – jak o nim mówiono - Jacka Kaczmarskiego. Wysłuchaliśmy materiałów z archiwum Polskiego Radia i z nagrań Radia Wolna Europa, z którym pisarz był związany, jego wypowiedzi i fragmentów wywiadów z nim przeprowadzonych przez Alinę Grabowską i Annę Rzeczycką.

- To co się stało w Polsce 13 grudnia było dla mnie do tego stopnia ostatecznym szokiem, że wydaje mi się, że problem polega po prostu na normalności ludzkiej reakcji. Jeżeli artysta stawia wyżej cokolwiek ponad swoją reakcję ludzką to dla mnie nie jest po prostu artystą, nie jest człowiekiem godnym swojej własnej, być może wspaniałej, sztuki – wspominał artysta. 

Czytaj też:

Jacek Kaczmarski mówił m.in. o swojej pierwszej publicznie wykonanej piosence, opowiadał o reakcji na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce i o współpracy z Radiem Wolna Europa. Opowiedział także o tym, jakie znaczenie ma dla niego koncertowanie i co jest esencją jego pracy twórczej.

- Przez dwadzieścia lat w zasadzie, moim osobistym ciężarem było to, że cokolwiek pisałem, czy pisałem opierając się na tekstach biblijnych, czy odwołując się do mitologii greckiej, czy pisząc o moich przygodach alkoholowych, wszystko było tłumaczone przez kontekst polityczny - wyjaśniał pieśniarz.

- Obecna, młoda publiczność, która nie pamięta tamtych czasów, jest wyzwolona z tych politycznych okularów patrzenia na świat, odbiera zarówno te stare piosenki sprzed lat dwudziestu, jak i najnowsze, w sposób moim zdaniem właściwszy, to znaczy słucha tego, co w nich jest, a nie tego, co by chciała w nich usłyszeć - podkreślał w jednym z wywiadów.

W audycji zabrzmiały oczywiście takie piosenki Jacka Kaczmarskiego jak słynne "Mury”, „Przedszkole", "Lalki", czy "Autoportretu Witkacego".

Zobacz też: "Ballada o Pieśni". Reportaż wart Prix Italia 2019 >>>

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Dorota Gacek

Gość: Alina Grabowska (dziennikarka, publicystka) Anna Rzeczycka (dziennikarka)

Data emisji: 27.08.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2023 05:51
Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
rozwiń zwiń