Prof. Czesław Dźwigaj: twórczość jest dla mnie sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 20:00
- Twórczość jest na pierwszym miejscu. Poświęciłem temu całe swoje życie, kosztem wielu innych spraw. Ale to nie znaczy, że jestem zapaleńcem. Jednak tworząc, pokonuję samego siebie, a to mi pozwala wielowymiarowo zrozumieć innych ludzi - mówił w Dwójce prof. Czesław Dźwigaj - wykładowca akademicki, a także malarz, rzeźbiarz i poeta.
Czesław Dźwigaj - profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta i malarz
Czesław Dźwigaj - profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta i malarz Foto: PAP Jacek Bednarczyk
  • Czesław Dźwigaj jest wykładowcą akademickim, malarzem, rzeźbiarzem i poetą.
  • Szczególnie znany jest z realizacji projektów odnoszących się do historii.
  • Niedawno artysta otworzył nową wystawę "Kosmogonia", w której porusza zagadnienie szerszego ujęcie kultury europejskiej z perspektywy współczesnej.

Czesław Dźwigaj znany jest m.in. z realizacji projektów odnoszących się do historii. Jak przyznaje, jego wielką inspiracją jest postać papieża Polaka. To właśnie jemu poświęcił m.in. 78 ogromnych pomników na wszystkich kontynentach oraz niezliczoną liczbę medali i płaskorzeźb. Jak wyznał w jednym z wywiadów, rzeźbiarz jest odpowiedzialny za przeszłość, a swoim pomnikiem podkreśla narodową tożsamość.

Tym razem okazją do spotkania z artystą jest jego najnowsza wystawa obrazów, zatytułowana "Kosmogonia". Czesław Dźwigaj wyjaśnił, że jest to szersze ujęcie kultury europejskiej: skąd się wywodzi, jak przebiegała i na jakim etapie jest teraz. - Patrzę na to z perspektywy współczesności i tego doświadczenia, które nabyło się w szkole; nauki, którą określa historia. To jest podejście historiozoficzne. Chciałbym, żeby te obrazy były impulsem do zastanowienia się, gdzie dziś jest nasza cywilizacja europejska. A jest na wielkim rozdrożu, w wielkim kalejdoskopie - zauważył gość audycji.

- Chciałbym uświadomić widzowi, że to nie on przepływa przez historię, lecz historia przepływa przez niego - kontynuował Czesław Dźwigaj. - W sensie kosmosu jesteśmy tylko sekundą, pewnym wycinkiem tworzącym historię. I z tego punktu widzenia coś nam się pomieszało. Ale to nie znaczy, że mamy wrócić do jakiegoś zamknięcia się w sobie. Ja tylko chcę, by poprzez te obrazy człowiek się zastanowił, jak ta historia przebiegła i w jakim punkcie jesteśmy.

Sztuka jako odbicie doświadczenia

Jak podkreślił, twórczość jest dla niego traktatem poznawczym, "przekraczając jego poszczególne katarakty, wiem, że usiłuję w ten sposób pokonywać samego siebie". - Swoje doświadczenia zawieram w sztuce - wyznał w rozmowie z Michałem Nowakiem. - Każdy z nas ma swój los, swoje miejsce pochodzenia, czas nauki i ja te doświadczenia przelewam na rozmaite media. Uważam, że wszelkiego typu media służą wyrażaniu pewnych idei, jednak nie traktuję malarstwa, rzeźby czy pisania jako zagadnienia samego w sobie. To mi służy tylko przekazywaniu pewnych doświadczeń - dodał.

Zaznaczył jednak, że respektuje prawo odbiorcy do innych wyborów interpretacyjnych, ponieważ "nie ma takiej rzeczywistości, która byłaby tym samym dla wszystkich". - Dzielę się z odbiorcami, ale nie wymagam pełnego zrozumienia. Każdy ma inne doświadczenie życiowe i inaczej odczuwa werset danego wiersza, obraz czy rzeźbę. Jeżeli znajdę jedną osobę, która się zainteresuje tym, co mnie gnębi albo cieszy, to już dużo. To minimalistyczne podejście, jednak dopuszczam myśl, że ktoś może inaczej interpretować dzieło na podstawie własnego życiowego doświadczenia.

Posłuchaj
28:27 Owzk 18.01.2022 Dźwigaj.mp3 Czesław Dźwigaj o swojej twórczości oraz najnowszej wystawie "Kosmogonia" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Czesław Dźwigaj (profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta, rzeźbiarz, malarz)

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Odważne w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:45
- Kupiliśmy Chagalla, kupiliśmy Académie Julian, również "Kompozycje astronomiczne" Witkacego i mały, piękny szkic Gottlieba. Dużo dobrych rzeczy się wydarzyło - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, który podsumował 2021 rok i podzielił się najbliższymi planami placówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artemisia Gentileschi i "Alegoria malarstwa", która uważnie patrzy

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 15:00
O życiu Artemisii Gentileschi wiemy całkiem sporo. W rzymskim archiwum zachowały się grube tomy z procesu, który jej ojciec Orazio wytoczył malarzowi Agostino Tassiemu; Artemisia pisała też liczne listy do kochanków.
rozwiń zwiń