REKLAMA

Jędrzej Bielecki: atakując Ukrainę, Putin popełnił wielki błąd

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 18:00
- Trzeba zadać sobie pytanie o charakter reżimu zbudowanego przez Władimira Putina, który rządzi Rosją przez 22 lata. Uwierzył w to, że rosyjscy żołnierze będą na Ukrainie witani z otwartymi rękoma, że ten kraj jest sztucznym tworem i nie będzie w stanie się obronić. Zaskoczyła go jedność Zachodu i pomoc wojskowa dla Ukrainy - mówił na antenie Dwójki Jędrzej Bielecki, dziennikarz.
Zniszczony przez Rosjan blok mieszkalny w Kijowie, 25 lutego 2022.
Zniszczony przez Rosjan blok mieszkalny w Kijowie, 25 lutego 2022. Foto: Shutterstock
  • Od dwóch tygodni trwa inwazja Rosji na Ukrainę.
  • O różnych aspektach tej wojny rozmawialiśmy z dziennikarzem Jędrzejem Bieleckim. 

Rosyjscy żołnierze zostali oszukani przez Putina

Jak podkreślił Jędrzej Bielecki, Rosjanie prowadzą inwazję na Ukrainie, przemieszczając się po drogach. - Boją się ugrzęźnięcia w polach, wiosennych roztopach, dwa zniszczone czołgi blokują całą drogę. Spora część z 200 tysięcy rosyjskich żołnierzy to rekruci, słabo przygotowani, którym mówiono, że nie będzie żadnej wojny.

Moskwa ukrywa dane o ofiarach

Według dziennikarza zaczyna się powtarzać historia z lat 80., kiedy z wojny w Afganistanie rekruci wracali w trumnach. W 1988 roku, po 16 tysiącach takich ofiar, po 9 latach wojny, Michaił Gorbaczow podjął decyzję o odwrocie. Tutaj, według Pentagonu, po dwóch tygodniach jest tych ofiar już 6 tysięcy. Trwa polityka ukrywania tych danych przez władze w Moskwie - mówił gość Dwójki.

Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego Radia >>> 

Wojna na Ukrainie podobna do tej w Afganistanie

Jędrzej Bielecki przypomniał, że decyzja o wejściu wojsk radzieckich do Afganistanu w 1979 roku została podjęta w bardzo wąskim gronie. - Wówczas kampania miała być łatwa, wróg miał dysponować prostym uzbrojeniem. USA wsparły bronią afgańskich wojowników, którzy byli zmotywowani do działania. W dłuższym okresie doprowadzili do strat, które zmusiły Rosjan do opuszczenia Afganistanu. Podobieństw do obecnej sytuacji na Ukrainie jest bardzo wiele - zaznaczył.


Posłuchaj
28:33 2022_03_10 17_30_17_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Jędrzej Bielecki: atakując Ukrainę, Putin popełnił wielki błąd (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jędrzej Bielecki (dziennikarz "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 10.03.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Wojna na Ukrainie będzie doświadczeniem pokoleniowym"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 18:45
- Biorąc pod uwagę skalę tego, co się dzieje, i znaczenie tych państw - Ukrainy i Rosji - zmienia się niemal wszystko w bezpieczeństwie europejskim - powiedział w audycji "O wszystkim z kulturą" Wojciech Konończuk, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, z którym rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie po decyzji prezydenta Rosji o zbrojnym, wielokierunkowym ataku na terytorium naszych sąsiadów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Paszcza: internet i dezinformacja wpływają na prowadzenie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 18:00
- Dezinformacja to nie zawsze fałszywa wiadomość. To również może być jednostkowy przypadek rozdmuchiwany do nieproporcjonalnej skali, która wywołuje społeczne emocje - mówił na antenie Dwójki Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń