Prof. Gawin: zbieramy zeznania świadków, by ukarać sprawców zbrodni wojennych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 10:00
- Równie istotną kwestią jak wygranie z Rosją, jak zaciekły opór Ukraińców, jest ukaranie sprawców. Jestem pewna, że Rosja, która miałaby swoją Norymbergę po II wojnie światowej, nie postępowałaby dzisiaj w taki sposób - mówiła w Dwójce prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Audio
  • Prof. Magdalena Gawin o Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie (Poranek Dwójki)
Charków (na wschodzie Ukrainy) po rosyjskim ostrzale
Charków (na wschodzie Ukrainy) po rosyjskim ostrzaleFoto: SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA
  • Powstało Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie, które będzie zbierać relacje naocznych świadków wojny.
  • Szefowa Instytutu Pileckiego prof. Magdalena Gawin podkreśla, że szybkie ukaranie sprawców zbrodni wojennych jest kluczowe, by agresor nie popełniał podobnych czynów w przyszłości.
  • Prof. Magdalena Gawin zwraca też uwagę na zagrożenie dziedzictwa kulturalnego Ukrainy i bierną postawę władz UNESCO wobec działań Rosji.

Instytut Pileckiego - w reakcji na atak Rosji na Ukrainę oraz doniesienia o działaniach wojsk rosyjskich wymierzonych w ludność cywilną - powołał Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.

Zebrać zeznania naocznych świadków

Zadaniem jednostki jest gromadzenie i utrwalanie dowodów zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez wojska rosyjskie na terytorium Ukrainy, a zwłaszcza zbieranie i rejestrowanie relacji świadków.

- Ciąży na nas obowiązek, żeby zebrać zeznania Ukraińców, którzy byli świadkami nalotów i wszelkich innych zbrodni wobec ludzi, a także wobec infrastruktury, zabytków. Te świadectwa będą służyły także temu, żeby ukarać indywidualnych sprawców, nie tylko przywódców, nie tylko polityków, ale także żołnierzy i najemników rosyjskich, którzy na Ukrainie dokonują zbrodni - mówiła prof. Magdalena Gawin.

Jak dodała, doświadczenie II wojny światowej pokazało, że ważne jest, by te zbrodnie dokumentować na bieżąco i by dotkliwie ukarać agresora. - Rosja po II wojnie światowej nie została ukarana za swoje działania. Jestem pewna, że gdyby miała swoją Norymbergę, nie postępowałaby dzisiaj w taki sposób. Państwo, które jest agresorem i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za zbrodnię, dokonuje kolejnych zbrodni - zaznaczyła.

Ratujmy Lwów, ratujmy zabytki Ukrainy

Jak podkreśliła prof. Magdalena Gawin, centrum już działa i wkrótce będzie zwracało się z apelem o składanie zeznań do uchodźców, którzy przybyli do Polski. Świadectwa te muszą być składane w języku narodowym, czyli ukraińskim.

- Pierwsze fale ludności to ci, którzy widzieli niewiele, bo bardzo szybko uciekli. Natomiast te setki tysięcy ludzi, które napływają teraz, to osoby, które już widziały wojnę - mówiła.

Prof. Magdalena Gawin zaznaczyła, że bardzo istotne jest również dokumentowanie niszczenia zabytków.

- Lwów jest obszarowo wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ukraina ma jeszcze inne wpisy. To, co robi teraz Rosja, to jest zbrodnia przeciwko narodowi ukraińskiemu, ale także przeciwko kulturze i dziedzictwu - podkreśliła.

Prof. Magdalena Gawin powiedziała też o dramatycznym liście, którzy otrzymała wczoraj od prof. Krzysztofa Pawłowskiego, inicjatora wpisania Starego Miasta w Warszawie na listę UNESCO. - Pisał, żeby ratować dziedzictwo, ratować Lwów, ratować zabytki Ukrainy, które są też częścią naszego dziedzictwa.

UNESCO - bierna postawa wobec Rosji

Prof. Magdalena Gawin zaznaczyła, że niepokoi ją postawa UNESCO, które oprócz potępienia agresji na swojej stronie internetowej nie podjęło żadnych kroków przeciwko Rosji. - Rosja zasiada dziś w 21-osobowym komitecie światowego dziedzictwa i podejmuje decyzje o wpisach, w tym roku ma także organizować sesję międzyrządową w Kazaniu. Ze strony władz UNESCO jest głuche milczenie.

- Audrey Azoulay, która jest szefową generalną, powinna przestać się chować, powinna zająć wyraźne stanowisko, zawiesić Rosję i jasno powiedzieć, że tej sesji w Kazaniu nie będzie - i to nie dlatego, że nie dolecą tam samoloty. Nie powinno jej być na wniosek dyrektor generalnej UNESCO. To, w jaki sposób zachowuje się UNESCO, to skandal - podsumowała prof. Magdalena Gawin.

Jak przyznała, niestety spodziewała się takiej postawy. - Po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych, które były największym płatnikiem UNESCO, z bardzo dużymi pieniędzmi weszła Rosja - wyjaśniła.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Magdalena Gawin (dyrektor Instytutu Pileckiego)

Data emisji: 2.03.2022

Godzina emisji: 8.30

mg

Czytaj także

Małgorzata Małaszko: serię "Jazz.PL" otwierają młodzi ludzie z widowiskowymi talentami

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:00
- To jest nasz produkt eksportowy, dlatego że możemy się pochwalić ich talentami na całym świecie. Siedmioro młodych ludzi przynosi swoje światy, które przez intensywność wykonawczą są spójne. Ta płyta udowadnia, że to zamknięta, wysmakowana całość. Słychać, że muzycy świetnie się bawią, dzięki czemu my też możemy się bawić - mówiła dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz o pierwszej płycie z serii "Jazz.PL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraińska "Nocna strefa"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 00:55
W poniedziałkowej "Nocnej strefie" Ewa Szczecińska zaprezentowała muzykę współczesnych kompozytorów ukraińskich. 
rozwiń zwiń