REKLAMA

Bartosz Paszcza: internet i dezinformacja wpływają na prowadzenie wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 18:00
- Dezinformacja to nie zawsze fałszywa wiadomość. To również może być jednostkowy przypadek rozdmuchiwany do nieproporcjonalnej skali, która wywołuje społeczne emocje - mówił na antenie Dwójki Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego.
Dzięki technologiom cyfrowym większe są możliwości dezinformacji, tak jak i pozyskiwania informacji dzięki mediom społecznościowym
Dzięki technologiom cyfrowym większe są możliwości dezinformacji, tak jak i pozyskiwania informacji dzięki mediom społecznościowymFoto: Maksim Shmeljov/Shutterstock
  • Gościem czwartkowej audycji "O wszystkim z kulturą" był Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego.
  • Tematem - trwająca od ubiegłego tygodnia inwazja Rosji na Ukrainę.
  • W audycji była mowa o tym, jak zmienia się prowadzenie wojny w czasach cyfrowych, w czasach większych możliwości dezinformacji, ale też o możliwości pozyskiwania informacji dzięki mediom społecznościowym.

Pretekstem do naszych rozważań była oczywiście inwazja Rosji na Ukrainę, którą rozpoczęła się przed tygodniem. 

Szybki rozwój białego wywiadu

- Media społecznościowe, zwłaszcza te kojarzone z młodzieżą, to narzędzia o ciekawym algorytmie polecania treści. Obecnie w obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainę analitycy potrafią je wykorzystać do prezentacji sprzętu wojskowego albo do ustalenia dyslokacji wojsk, gdzie zmierzają poszczególne jednostki. Aplikacje można "nauczyć" pokazywania filmików z odpowiedniego rejonu geograficznego, ważne jest również używanie geolokalizacji. Sfera białego wywiadu rozwija się od wielu lat, znacząco urosła w dobie internetu - podkreślił Bartosz Paszcza. 

Dane z internetu to nie wszystko

Dodał, że ta wojna była dla wielu zaskoczeniem, mimo ostrzeżeń z amerykańskiej strony. - Jednak nie do końca wystarczy śledzenie danych w internecie, aby przewidzieć tak ważne wydarzenia. Potrzebna jest również dość specjalistyczna wiedza analityków - zaznaczył gość Dwójki.


Posłuchaj
27:33 2022_03_03 17_31_20_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Bartosz Paszcza: internet i dezinformacja wpływają na prowadzenie wojny (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

24 lutego w nocy polskiego czasu prezydent Władimir Putin poinformował o rozpoczęciu operacji zbrojnej. Według miejscowych mediów atakowane były wówczas wszystkie większe ukraińskie miasta. Minister spraw zagranicznych Ukrainy zaapelował do społeczności międzynarodowej o natychmiastowe sankcje na Rosję i o powstrzymanie napaści na jego kraj.

Pod ostrzałem są największe miasta, na które regularnie spadają kolejne pociski, raniąc i zabijając mieszkańców. Narażone na niebezpieczeństwo są jednak nie tylko największe ośrodki. Prawie całkowicie zrównana z ziemią została bowiem Borodzianka, wieś oddalona o 50 km od Kijowa.

Tylko jednego dnia w ataku rosyjskich wojsk na Charków zginęło 21 osób, a 110 zostało rannych.

Od początku wojny na Ukrainie zginęło już ponad 2 tysiące cywilów - informuje ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. 

[korzystano z PAP]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Bartosz Paszcza (Klub Jagielloński)

Data emisji: 3.03.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Prof. Ola Hnatiuk: apelujmy o białoruskie pospolite ruszenie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:55
- Mam ogromne obawy, że do armii rosyjskiej, ponieważ ponosi ogromne straty, dołączy armia białoruska. Naszym zadaniem, jako Polaków, tych, którzy wspierali Białorusinów przez tyle lat w ich walce, jest użyć wszystkich możliwych środków perswazji i propagandy, by zaapelować o niewypuszczanie wojsk - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. Ola Hnatiuk, ukrainistka, tłumaczka i pisarka, laureatka Nagrody Polskiego PEN Clubu. Dzięki jej przekładom w Polsce pojawiło się zainteresowanie współczesną literaturą ukraińską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Giedroyc. Niepodległa Ukraina a bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 19:00
- Pierwszym w szeregach emigracji polskiej przed 1989 rokiem, kto postawił temat uregulowania spraw polskich z Ukrainą, Litwą, Białorusią i Rosją był Redaktor z Maisons-Laffitte, Jerzy Giedroyc - mówił we wstępie audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń