"Z basem przez życie", czyli Krzysztof Ścierański z gitarą, kierownicą i pędzlem

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 18:25
- Już w dzieciństwie rodzice zmuszali mnie i mojego brata do nauki gry na fortepianie, ale po kilku lekcjach - a byliśmy bardzo mali - jak przychodziła pani, to chowaliśmy się pod łóżko - wspominał w audycji "O wszystkim z kulturą" gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański. Pretekstem do spotkania była wydana właśnie biografia artysty "Z basem przez życie" autorstwa Renaty Bednarz.
Krzysztof Ścierański w Studiu S-3
Krzysztof Ścierański w Studiu S-3Foto: Cezary Piwowarski/PR

Na przeszło 600 stronach publikacji zawarte zostały wywiady z takimi artystami, jak m.in.: Krzesimir Dębski, Zbigniew Namysłowski, Ewa Bem, Urszula Dudziak czy Bernard Maseli, ale także rozmowy z członkami rodziny głównego bohatera i nim samym.

Krzysztof Ścierański to najbardziej rozpoznawalny gitarzysta basowy w Polsce, muzyczny samouk, kolekcjoner instrumentów, nałogowy kierowca i wyjątkowy gawędziarz.

Przez blisko 50 lat swojej kariery tworzył przede wszystkim w środowisku jazzowym (członek zespołów String Connection, Laboratorium czy Zbigniew Namysłowski Air Condition), współpracował też - jako jeden z najczęściej udzielających się sidemanów polskiego rynku fonograficznego - z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne (Obywatel G.C., John Porter, Marek Grechuta, Wilki, Maryla Rodowicz...).

Ukochana gitara

Nie o sobie jednak, ale o gitarach najchętniej mówi Krzysztof Ścierański. Ma ich około 70. - Gitary są bardzo ważnym elementem w moim życiu - podkreślił muzyk. - Od najmłodszych lat, kiedy zacząłem interesować się tym instrumentem, polubiłem zjawisko, które się nazywa "gitara elektryczna".

Czytaj też:

Polskie realia lat 60. XX wieku nie ułatwiały muzykom dostępu do wymarzonych instrumentów, ale "coś" zawsze można było zdobyć. - W Krakowie, gdzie mieszkałem, na Rynku był komis, właściwie sklep z zagranicznymi rzeczami - wspominał nasz gość. - W kącie zawsze wisiało kilka gitar, nie były polskie, bo Polska jeszcze wtedy ich nie produkowała, albo było ich tak mało i były tak niedoskonałe, że nie liczyły się w mojej wyobraźni jako coś wartościowego.

Autor w teatrze wyobraźni

Krzysztof Ścierański od lat związany jest z Polskim Radiem. Tworzył m.in. muzykę do spektakli Teatru Polskiego Radia. - Słuchacze, dzięki temu, że słuchają słowa i ilustracji muzycznej, uruchamiają wyobraźnię - podkreślił nasz gość. - Akcja zaczyna się toczyć w ich głowie i zostaje w nich coś - mam nadzieję - pięknego.

- Mając do dyspozycji gitarę i wszystkie efekty, których mogę używać jednocześnie, doszedłem do stanu, w którym jestem natychmiast gotowy do reakcji na słowo. Bardzo często graliśmy na żywo z Januszem Kukułą i innymi twórcami - zaznaczył muzyk. - I dawaliśmy z siebie wszystko.

Gitarzysta został laureatem Tele-Splendora 2017 - nagrody przyznawanej od 2010 roku przez Teatr Polskiego Radia dla wyróżnienia twórców ze świata słuchowisk i spektakli telewizyjnych.

Posłuchaj
30:02 O wszystkim z kulturą Dwójka 24 maj 2022 17_30_12.mp3 Rozmowa z Krzysztofem Ścierańskim, gitarzystą basowym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Krzysztof Ścierański (gitarzysta basowy)

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Krzysztof Ścierański - „Night Lakes”

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 11:49
Płyta „Night Lakes” jest spełnieniem młodzieńczych marzeń Krzysztofa Ścierańskiego. Jako początkujący muzyk marzył o tym, aby zostać gitarzystą w jakimś zespole, komponować, koncertować i zwiedzać świat. Przez wiele lat udawało mu się spełniać swoje marzenia, ale tylko jako gitarzyście basowemu. Dopiero teraz marzenie to zostało spełnione i Krzysztof nagrał płytę jako gitarzysta solowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Ścierański. Basista na hulajnodze

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 10:00
- Słyszałem o pewnym znanym gitarzyście, który w wieku 60 lat tłumaczył, że teraz już nie musi być grzeczny i może robić to, co chce - opowiadał w Dwójce Krzysztof Ścierański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Ścierański: muzyka jest we mnie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 13:00
Krzysztofa Ścierańskiego nie trzeba chyba przedstawiać nikomu – wirtuoz gitary basowej i elektrycznej, legenda polskiego jazzu i rocka – opowiada Mariuszowi Owczarkowi o swoim koncercie na festiwalu Jazz na Starówce i nowej płycie.
rozwiń zwiń