REKLAMA

Powstanie Warszawskie – sportowcy w obronie stolicy

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 18:05
- Sportowiec to ktoś, kto ma charakter, dumę, siłę do tego, by wygrywać i nie poddawać się. Oni byli uczciwi, oddani sprawie ojczyzny - mówił o walczących w walce obronnej Polski i stolicy sportowcach Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Ślubowanie w Toruniu polskich olimpijczyków przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Helsinkach w 1940 roku
Ślubowanie w Toruniu polskich olimpijczyków przed Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Helsinkach w 1940 rokuFoto: NAC

Odwaga, upór, patriotyzm

W czasie II wojny światowej Niemcy w jedynym okupowanym kraju na świecie – w Polsce – zakazali uprawiania sportu. Wiedzieli, że sportowcy to ludzie, którzy mają ogromną odwagę, upór i, co najważniejsze, są patriotami. ​Chociaż w sierpniu 1944 roku nie mogli walczyć o złote medale, czynnie bronili Warszawy.

O ich zasługach w Powstaniu Warszawskim opowiadali: dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomir Majcher oraz reżyserka filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama  reżyserka filmowa, scenarzystka i kierowniczka produkcji filmowej. Specjalizuje się w filmie historycznym, a także w inscenizacjach historycznych i grach miejskich.

Aktywni od września 1939

Sportowców w powstaniu, według różnych szacunków, wzięło udział od 600 do 1000, w tym przeszło 20 olimpijczyków, także medaliści olimpijscy. Ich udział w obronie kraju w sierpniu 1944 roku był już znaczny. - Sięgnąłbym do 1 września - podkreślił Sławomir Majcher. - Już wtedy sportowcy pokazali, że tak jak walczyli o medale, tak teraz walczą za ojczyznę. Od 1 sierpnia to była walka o wolną stolicę, o godność, o honor miasta, w którym żyli, mieszkali i trenowali.

Powstanie Warszawskie w Polskim Radiu >>>>

Historia filmu oparta jest m.in. na autentycznych relacjach ostatnich żyjących sportowców, którzy czynnie brali udział w konspiracji lub walkach powstańczych.

Fotografia na wagę życia

Jedną z bohaterek filmu jest Maria Kwaśniewska, która podczas olimpiady w Berlinie w 1936 roku wyjątkowo spodobała się Hitlerowi i miała z nim fotografię. - Ona jedna nie podniosła w znanym geście ręki na podium, to bardzo wymowne - zaznaczyła Małgorzata Brama. - To zdjęcie pozwoliło jej potem wyciągać ludzi z obozu przejściowego w Pruszkowie. Kilka tysięcy osób wyciągnęła.

Czytaj także:

Najważniejszym zadaniem filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" jest zachęcenie młodego widza do zapoznania się z historią Powstania Warszawskiego i historią powstańców oraz do zrozumienia powstańczego etosu.


Posłuchaj
42:12 [i] SPORTOWCY W POWSTANIU wersja deluxe .mp3 Powstanie Warszawskie – sportowcy w obronie stolicy (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

ZOBACZ ZWIASTUN

[YouTube: Erina -B/Zwiastun - Sportowcy w Powstaniu Warszawskim]


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Maria Czok

Goście: Sławomir Majcher (dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), Małgorzata Brama (reżyserka filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim", scenarzystka)

Data emisji: 29.07.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

"O moją Polskę". Bochwic: losy Anny Rudzińskiej, to losy naszego kraju aż do bólu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 09:05
Losy Anny Rudzińskiej, to losy Polski aż do bólu. Losy jej zbierają jak w soczewce wszystko, co ostało się w zbiorowej pamięci Polaków i co często układa się w tragiczny, przejmujący wzór - pisze we wspomnieniach o swojej matce publicystka Teresa Bochwic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

78 lat temu Niemcy rozpoczęli likwidację KL Warschau powstałego na terenie ruin warszawskiego getta

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 13:48
Obóz funkcjonował od lipca 1943 roku do sierpnia 1944, kiedy został wyzwolony przez żołnierzy Batalionu "Zośka". Z uwagi na swoje usytuowanie, przy ulicy Gęsiej, przez warszawiaków nazywany był "Gęsiówką".
rozwiń zwiń