Podsumowanie Konkursu Wieniawskiego. "Prawdziwy konkurs to życie artystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 18:00
- Z przyjemnością będę obserwował to, co będzie się działo dalej, w tym prawdziwym konkursie, czyli w życiu artystycznym, bo czas naszych igrzysk jest zamknięty - zauważył Marcin Majchrowski podczas audycji podsumowującej 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Konkurs Wieniawskiego 2022
Konkurs Wieniawskiego 2022Foto: Mat. pras.

Zobacz wideo:

Źródło: serwis YouTube.com - oficjalny kanał Programu 2 Polskiego Radia


Trwające niemal dwa tygodnie zmagania zakończyły się 20 października. Przebieg konkursu oraz poszczególne występy skrzypków na bieżąco śledzili i oceniali Dwójkowi komentatorzy obecni w studiu konkursowym usytuowanym w samym centrum wydarzeń - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dzień po ogłoszeniu wyniku podsumowali konkurs w specjalnym wydaniu "O wszystkim z kulturą" nadanym również z Poznania.

Hina Maeda bezdyskusyjną zwyciężczynią

Zdobywczynią I miejsca w konkursie została Hina Maeda.

- Zawsze tak jest, że konkurs skupia uwagę na zwycięzcy i co do tego, że I nagroda powinna powędrować do Hiny Maedy z Japonii, wszyscy się zgadzamy. Od pierwszego etapu towarzyszyła nam myśl, że jest to wybitna, znakomita skrzypaczka i osobowość. Możemy natomiast dyskutować z dalszą kolejnością finalistów - mówił Andrzej Sułek.

Więcej o laureatce I nagrody przeczytasz tutaj >>>

Marcin Majchrowski stwierdził z kolei, że konkurs miał bardzo ciekawą dramaturgię.

- Powiedziałeś, Andrzeju, że Hina Maeda była niekwestionowaną liderką, że ta jej I nagroda była dla nas oczywistością, ale chciałbym przypomnieć, że nie od samego początku. To się wszystko ułożyło i wyjaśniło na samym końcu tych zmagań, w finale, gdy Hina Maeda grała koncert Johannesa Brahmsa - podkreślał.

Czas igrzysk został zamknięty

Kolejne miejsca zdobyli Meruert Karmenova z Kazachstanu (II nagroda) oraz Qingzhu Weng z Chin (III nagroda). To z tymi decyzjami nie w pełni zgadzali się nasi komentatorzy.

- Jeśli chodzi o werdykty jurorów, jakiś rozdźwięk zawsze jest, czym dłużej obserwuję konkursy, jest on głębszy - przyznał Marcin Majchrowski. - Z przyjemnością będę obserwował to, co będzie się działo dalej, w tym prawdziwym konkursie, czyli w życiu artystycznym, bo czas naszych igrzysk jest zamknięty - dodał.

Magdalena Łoś przypomniała z kolei tych skrzypków, którzy już od początku zachwycili Dwójkowych komentatorów. - Już na samym początku Dayoon You - ostatecznie bez miejsca na podium - tak nas zachwycił oraz laureat trzeciej nagrody, Qingzhu Weng, który zjawiskowo rozpoczął swój występ - mówiła.

Głosy krytyki

Komentatorzy zauważyli, że w tym roku dopuszczalna rozpiętość wiekowa uczestników była bardzo duża - od 16 do 31 lat. - Być może powinno to jednak być ograniczone - mówił Majchrowski.

Pewną nieprawidłowość podkreślał też Andrzej Sułek:

- Uważam, że bardzo nie w porządku jest to, że Augustin Dumay (przewodniczący jury - przyp. red.), który wymagał od innych członków jury, żeby nie mieli swoich studentów w konkursie, sam reprezentował szkołę, która wprowadziła do tego konkursu czterech swoich absolwentów, studentów bądź wstępujących tam właśnie skrzypków. Mam na myśli Queen Elisabeth Music Chapel - podkreślił.

Posłuchaj
00:00 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_ 2022_10_21-17-31-11.mp3 Podsumowanie Konkursu Wieniawskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Magdalena ŁośMarcin Majchrowski i Andrzej Sułek

Data emisji: 21.10.2022

Godzina emisji: 17.30

mg/kor

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Qingzhu Weng: Sonata Paderewskiego bardzo mi się spodobała

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:32
- Cieszę się, że mogłem wykonać Sonatę Paderewskiego, szczególnie, że jestem w Polsce, a po drugiej stronie ulicy znajduje się Akademia Muzyczna jego imienia. To było coś wyjątkowego. To niezbyt często wykonywane dzieło - mówił skrzypek z Chin Qingzhu Weng w ekskluzywnym wywiadzie dla radiowej Dwójki. Sonatę a­-moll, op. 13 Ignacego Jana Paderewskiego młody skrzypek wybrał jako jedyny uczestnik II etapu tegorocznej odsłony Konkursu Wieniawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Występ Meruert Karmenovej był bardzo nierówny"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 21:00
- Zaczynała tak pewnie, że myślałem, że ona po prostu wygra to wszystko jedną ręką. Tymczasem finał był wstrząsający momentami. Zresztą w drugiej części też były momenty, gdy mijała się z orkiestrą - tak o występie Meruert Karmenovej na Konkursie Wieniawskiego mówił Jacek Hawryluk.
rozwiń zwiń