"Baśń o sercu" Alka Nowaka z librettem Radka Raka w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 15:00
- Czy to jest opera? Nie jestem przekonany, ale nie czuję, że powinienem być. Jest to dla mnie konsytuacja przygody wokół opery i dobrze się czuję w tej okolicy - tak o "Baśni o sercu" mówił w Dwójce kompozytor Alek Nowak.
Aleksander Nowak wpisał się już złotymi literami w historię auksodrone
Aleksander Nowak wpisał się już złotymi literami w historię auksodroneFoto: Wojciech Wandzel

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Auksodrone w Tychach 8 października zabrzmiała premiera "Baśni o sercu" Aleksandra Nowaka do libretta Radosława Raka na podstawie jego powieści "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". W sobotę (29.10) w radiowej Dwójce będzie można wysłuchać retransmisji tego wydarzenia.

Jest to kolejna już kompozycja Alka Nowaka do libretta współczesnego pisarza przygotowana specjalnie na tyski festiwal. Przy swoich dziełach kompozytor współpracował wcześniej z Olgą Tokarczuk i Szczepanem Twardochem.

Bez zamieszania

Czy festiwalowe produkcje nazwać można operą XXI wieku? Sam autor ma co do tego wątpliwości.

- Przy wszystkich tych utworach z ostatniego czasu, które miały swoje premiery w Tychach podczas festiwalu Auksodrone, można postawić znak zapytania ze względu na wymiar czasowy i obsadowy. Rzeczywiście ta jest jeszcze o parę minut krótsza niż poprzednie - przyznał kompozytor. - Ale na pewno w formie, w zamyśle, jest to rodzaj kameralnego dramatu, który zawiera elementy akcji dramatycznej, natomiast ta akcja nie wymaga żadnego scenicznego "zamieszania", tylko odbywa się w tekście i muzyce - wyjaśnił.

Auksodrone: Alek Nowak i Radek Rak "Baśń o sercu" w sobotę >>>>

Jakub Szela i przepracowywanie historii

Fabułą książki Radka Raka, nagrodzonej Nagrodą Nike w 2020 roku, jest opowieść o Jakubie Szeli, przywódcy XIX-wiecznych antyszlacheckich wystąpień chłopów w zachodniej Galicji. W rolę główną wciela się śpiewak Adam Strug.

- Jako czytelnik i entuzjasta prozy współczesnej, zachwyciłem się tą książką. Trochę głębszym powodem niż ten, że po prostu bardzo mi się ta powieść spodobała, jest temat mojej własnej tożsamości jako osoby wywodzącej się z takiej, a nie innej rodziny, ale także jako Polaka. Ta książka dotyka dogłębnie i wielokrotnie przepracowywanych tematów naszej historii - mówił Alek Nowak.

Od pomysłu do realizacji

Jak przyznał kompozytor, od pomysłu do pytania skierowanego do Radka Raka nie upłynęło dużo czasu. Okazało się jednak, że początkowo autor nie zgodził się na przeniesienie powieści do formy quasi-operowej. Dopiero po pokazaniu jednego z wcześniejszych librett napisanych przez Szczepana Twardocha Radek Rak przekonał się do współpracy.

Tak powstało dzieło, które na początku października miało swoją premierę w Tychach.

W radiowej Dwójce w sobotni wieczór (29.10) usłyszymy tę niezwykłą kompozycję, którą współtworzą Adam Strug, Hubert Zemler, Camerata Silesia, Aukso oraz Marek Moś. Początek retransmisji o godz. 20.00.

Posłuchaj
29:35 Dwojka OWZK 2022_10_28-17-30-13.mp3 Alek Nowak o "Baśni o sercu" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Alek Nowak (kompozytor)

Data emisji: 28.10.2022

Godzina emisji: 17.30

mg/kor

Czytaj także

Olga Tokarczuk i opowiadanie jako libretto opery

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 14:20
Gośćmi audycji będą autorka powieści i powstałego na jej podstawie libretta do opery "Ahat ili – siostra bogów" oraz kompozytor dzieła Aleksander Nowak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Syrena. Melodrama æterna". Alek Nowak: woda ma tu głęboką symbolikę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 18:05
- Nie mogę powiedzieć żeby "Syrena" powstała bezpośrednio jako doświadczenie morskie, natomiast to było istotne i wywarło na mnie duży wpływ. Bardzo dużo jest tu wątków muzycznych, które w trakcie rejsów wręcz uporczywie kołatały mi się po głowie - mówił w Dwójce Alek Nowak, twórca dramatu muzycznego do autorskiego tekstu Szczepana Twardocha. Utwór zabrzmiał premierowo podczas tegorocznej odsłony festiwalu Auksodrone.
rozwiń zwiń