Od Marilyn do Diany. Ikony, które padły ofiarą chorego zainteresowania

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 19:50
- Gdyby nazwać to zjawisko, o którym mówimy, jest ono pomiędzy pokazywaniem jakiejś ikony kobiecej na ekranie a pokazywaniem, jak sława, uwaga publiczna, niszczy i jak ten mechanizm pułapki pomiędzy zainteresowaniem a zamęczaniem na śmierć swoją uwagą jest do dziś obecny. Oprócz Marilyn i Diany jest wiele innych kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji - mówiła Adriana Prodeus.
Marilyn Monroe i Lady Di - dwie kobiety o tragicznych życiorysach
Marilyn Monroe i Lady Di - dwie kobiety o tragicznych życiorysachFoto: Shutterstock

Dwa nowe filmy o ikonach

"Blondynka" - film Andrew Dominika - i "Diana. The Princess" - dokument Eda Perkinsa. Co łączy te dwa obrazy? Co łączy te dwie tragiczne postacie: Marilyn Monroe i Lady Di?

- Różne czasy, różne etapy rozwoje mediów, ale mechanizm zawłaszczania przez publikę wizerunku, z efektem oczywiście niszczącym dla obiektu, na którym się to czyni, pozostaje ten sam - podkreślał Piotr Gociek.

Co by było, gdyby

Czy sława zabija? Czy można ocalić swą tożsamość w chwili, gdy własny wizerunek staje się - z woli widzów - publiczną własnością? Czy można tę próbę przetrwać?

- Pomyślałam sobie, może dość optymistycznie, że gdyby Marilyn Monroe i Diana Spencer żyły dziś, to może ich losy nie byłyby tak tragiczne, bo nauczyłyby się manipulować uwagą publiczną. Przykładem radzenia sobie z tą toksyczną uwagą jest Selena Gomez, bardzo młoda aktorka, której poświęcono dokument "My mind and me". To dowód na to, że osoby, które wychowały się w świecie opartym na żarłocznej uwadze, po załamaniu psychicznym, po leczeniu znajdują sposoby na to, jak w tej brutalnej rzeczywistości stawiać granice - przekonywała Adriana Prodeus.


Posłuchaj
28:38 Dwójka OWZK 8.11.2022.mp3 Od Marilyn do Diany. Ikony, które padły ofiarą chorego zainteresowania (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

"Blondynka"

Oparty na bestsellerowej powieści Joyce Carol Oates film "Blondynka" przedstawia odważną nową wizję życia jednej z największych ikon Hollywood — Marilyn Monroe. Od niestabilnego dzieciństwa Normy Jeane przez jej drogę do sławy i skomplikowane romanse "Blondynka" zaciera granice faktów i fikcji, aby pokazać pogłębiający się rozłam między publiczną i prywatną tożsamością gwiazdy.

Scenariusz do filmu napisał Andrew Dominik, który jest też jego reżyserem. Główną rolę zagrała Ana de Armas. Obok niej w obsadzie znaleźli się Bobby Cannavale, Adrien Brody, Julianne Nicholson, Xavier Samuel i Evan Williams.

Ten odważny fabularyzowany portret Marilyn Monroe przybliża życie prywatne hollywoodzkiej legendy i wskazuje na cenę, jaką przyszło jej zapłacić za sławę.

Zobacz zwiastun:

[YouTube/Netflix Polska]

"Diana. The Princess"

Najnowszy film nagrodzonych Oscarami twórców dokumentalnych hitów "Sugar Man" i "Człowiek na linie - Man on Wire". Poruszająca, pełna emocji i wzruszeń, wyłaniająca się z mozaiki materiałów pozbawionych skrupułów paparazzich, opowieść o Dianie, kobiecie, której życie śledził cały świat.

W 1981 roku, w dniu ślubu z księciem Karolem, Diana Spencer przykuwa oczy całego świata. Od tej chwili każdy ruch przyszłej ikony XX wieku, obserwowany jest przez obiektywy paparazzich, którzy staną się fascynacją i przekleństwem księżnej.

Zobacz zwiastun:

[YouTube/M2 Films]

[opisy filmów pochodzą od dystrybutorów]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 8.11.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

O przemocy medialnej, czyli film "Diana: The Princess"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 09:28
- Co innego jest odbierać historię przefiltrowaną przez scenariusz, a co innego oglądać dokumentalne zdjęcia. Nie uświadamiałem sobie, jak blisko był ten "tygrys", całe to szaleństwo, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Paparazzi nie odstępowali Diany na krok, uświadomiłem sobie to dzięki temu filmowi - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Adamskim zrecenzował film "Diana: The Princess".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lombard"- ballada o dobroci. O życiu w polskim Detroit

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 08:00
Reżyser i scenarzysta Łukasz Kowalski zrobił film o podupadającym lombardzie, ale w żadnym wypadku nie jest to opowieść o biedzie i patologii. To ballada o dobroci, miłości i relacjach międzyludzkich. 
rozwiń zwiń