Wielki upadek: finanse, technologia, kryptowaluty

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 18:03
Co upadek giełdy FTX mówi nam o świecie finansów, technologii i kryptowalut? Jakie są wnioski z historii upadku Sama Bankmana-Frieda? O tym Michał Szułdrzyński rozmawiał w audycji z Bartoszem Paszczą z Klubu Jagiellońskiego.
Bankman-Fried, 30-letni założyciel giełdy FTX, był jedną z twarzy branży kryptowalut, gromadząc fortunę o wartości 26 mld dolarów
Bankman-Fried, 30-letni założyciel giełdy FTX, był jedną z twarzy branży kryptowalut, gromadząc fortunę o wartości 26 mld dolarówFoto: Poetra.RH/Shutterstock

Z giełdy kryptowalut FTX wyparowały aktywa klientów o wartości co najmniej 1 miliarda dolarów. Dotychczas trzecia pod względem wielkości obrotów giełda kryptowalut jest w procesie upadłościowym.

FTX z siedzibą na Bahamach złożył wniosek o upadłość 11 listopada po tym, jak kilka dni wcześniej klienci zaczęli masowo wypłacać pieniądze. Nie pomogła nawet umowa ratunkowa z konkurencyjną giełdą Binance. Wypłaty klientów gwałtownie wzrosły po tym, jak Changpeng Zhao, dyrektor generalny gigantycznej giełdy kryptowalutowej Binance powiedział, że Binance sprzeda cały swój udział w cyfrowym tokenie FTX, wartym co najmniej 580 milionów dolarów, "z powodu ostatnich wiadomości".

Cztery dni wcześniej outlet informacyjny CoinDesk poinformował, że znaczna część aktywów Alameda o wartości 14,6 miliarda dolarów była trzymana w tokenie (wirtualna waluta).

Bankructwo FTX oznaczało oszałamiający zwrot akcji dla Bankmana-Frieda. 30-latek założył FTX w 2019 roku i doprowadził go do pozycji jednej z największych giełd kryptowalutowych, gromadząc osobistą fortunę szacowaną na prawie 17 miliardów dolarów. FTX był wyceniany w styczniu na 32 miliardy dolarów.

Posłuchaj
28:58 Dwójka owzk 8.12.2022.mp3 Bartosz Paszcza z Klubu Jagiellońskiego o upadku giełdy kryptowalut FTX (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Bartosz Paszcza (Klub Jagielloński)

Data emisji: 8.12.2022

Godzina emisji: 17.30

uk/kor

Czytaj także

Chiny kontra kryptowaluty: jest zakaz i kary za handel

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 09:34
Chiny podejmują kolejne kroki przeciwko kryptowalutum - w piątek ogłosiły że handel nimi jest nielegalny i będzie surowo karany. Reakcja rynku była szybka - kursy poszybowały w dół.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terra Luna - historia spadającej gwiazdy. Co dalej z kryptowalutami?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 22:10
Miał być przełom, jest spektakularny upadek. Czy już możemy mówić o ogromnym kryzysie rynku kryptowalut? 
rozwiń zwiń