Polskie Radio
Section05
bitcoin

Bitcoiny. Na czym polega fenomen tej kryptowaluty?

Bitcoin to wirtualna kryptowaluta, o której jest coraz głośniej na świecie. Jedni dzięki niej zyskują, inni tracą fortuny. - Mikołaj Kopernik mówił, że miara pieniądza powinna być stała i bitcoin to realizuje. Nie można go dodrukować i nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów bitcoinów - twierdzi w Programie 1 Polskiego Radia Lech Wilczyński, ekspert rynku kryptowalut.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek pieniądze kryptowaluty bitcoin waluty Lech Wilczyński Mikołaj Kopernik satoshi

Kopalnia kryptowalut w... budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego

Urządzenia o dużej mocy obliczeniowej wykorzystywane w obrocie kryptowalutami odkryto w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - poinformował portal tvn.warszawa. Komputery pobierające mnóstwo energii elektrycznej ukryte były w kanale wentylacyjnym oraz w podłodze technicznej. Śledztwo prowadzi prokuratura, o zdarzeniu powiadomiono też Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo kryptowaluty bitcoin

Polacy inwestują w kryptowaluty. Efekty są dalekie od zadowalających

Polacy chętnie inwestują w kryptowaluty, ale najczęściej niewielkie kwoty. Ponad 36 proc. polskich inwestorów w kryptowaluty przeznacza na takie inwestycje mniej niż 1 proc. swoich wszystkich aktywów finansowych, a ponad 61 proc. mniej niż 5 proc. Średnio, polscy inwestorzy w kryptowaluty zostali oszukani na kwotę 4666 PLN.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA blockchain bitcoin waluty finanse inwestycje

Przyszłość kryptowalut. Czy Bitcoin może być konkurencją dla tradycyjnych finansów? Pytamy doradcę zarządu GPW

- Regulator stoi przed największym wyzwaniem w ciągu ostatnich dekad. Jeżeli wejdą przepisy mocno ograniczające rozwój rynku kryptoaktywów, to mogą one zapomnieć o staniu się pełnoprawnym rynkiem finansowym. Zakładając jednak, że regulacje będą przychylne, to rynek kryptowalut stanie się bardzo ważnym elementem świata finansów - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Przemysław Gerschmann, doradca Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT finanse bitcoin kryptowaluty pieniądze blockchain

Kryptowaluty wymagają nadzoru. Zeszłoroczna seria katastrof na rynku blockchain nie pozostawia złudzeń

Globalne, zdecentralizowane sieci komputerów obsługujących protokoły Bitcoin, Ethereum i inne blockchainy wykuwają systemy wymiany wartości bez pośredników, w które nie może ingerować żadna osoba ani podmiot, niezależnie od wzlotów i upadków rynków. Miniony rok dla kryptowalut minął również w kimacie skandali, kradzieży i upadków giełd. Jakie z tego wnioski?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA blockchain bitcoin waluty finanse inwestycje