"Sylwia z Gibalaka". Spotkanie z Wojciechem Chmielewskim

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 18:00
Gościem piątkowej audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był pisarz Wojciech Chmielewski, z którym rozmawialiśmy o nowym tomie jego opowiadań zatytułowanym "Sylwia z Gibalaka". 
Wojciech Chmielewski
Wojciech ChmielewskiFoto: Paweł Supernak/PAP

Po świetnej powieści "Jezioro Dargin" tym razem creme de la crème - kolejny tom opowiadań Wojciecha Chmielewskiego, składający się z dwudziestu sześciu nowych utworów.

Mojego gościa zapytałem czym jest Gibalak, czy można utożsamiać bohatera jego opowiadań z nim samym, o ludzi-węży z opowiadania "Fantazja o Chłodnej" i nawiązanie do ludzi-węży niemieckiego pisarza Ernsta Jungera, o szarą rzeczywistość wczesnych lat dziewięćdziesiątych, o nierozliczoną PRL-owską przeszłość.

Porozmawialiśmy o Ogrodzie Saskim, gdzie teraźniejszość tak mocno łączy się z przeszłością, o pisaniu wyłącznie dla pieniędzy, o biskupa, który pytał bohatera: "Kim jest dla ciebie Jezus? Kim on jest?", a dogoniła go po śmierci niezbyt chwalebna przeszłość.

Porozmawialiśmy wreszcie o tym, czy literatura może afirmować zło, o wojennej zbrodni w Zielonce i o tym, jak krew w knajpie z kebabem może się łączyć z krwią rozstrzelanych w czasie wojny pod Halą Mirowską.


Posłuchaj
29:00 2023_04_21 17_30_17_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Sylwia z Gibalaka". Spotkanie z Wojciechem Chmielewskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Wojciech Chmielewski (pisarz)

Data emisji: 21.04.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Wojciech Chmielewski: najciekawsze historie kryją się obok nas

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 17:30
- Człowiek, który stoi w autobusie, jest często ciekawszy niż książka, która dzieje się gdzieś w odległej krainie, na innej planecie, na bezludnie wyspie. Bo człowiek jest wyspą, którą należy odkryć – podkreślał Wojciech Chmielewski, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jezioro Dargin". Spojrzenie z perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 20:35
- Piszę o ludziach, których widzę na co dzień i przebywam z nimi. To mi się wydaje kluczem, żeby pisać o tym, co się wie, zna i czuje. A nie wymyślać - w audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z pisarzem Wojciechem Chmielewskim, z którym rozmawialiśmy o jego najnowszej powieści zatytułowanej "Jezioro Dargin".
rozwiń zwiń