Ewa Dałkowska: w radiu czuję się najbardziej u siebie

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 18:00
- Nie mam poczucia upływającego czasu, nie boję się tego - mówiła w Dwójce aktorka Ewa Dałkowska. Artystka nie świętuje jubileuszów, choć pod koniec zeszłego roku minęło 50 lat od jej profesjonalnego debiutu na deskach teatralnych. 
Ewa Dałkowska w Teatrze Polskiego Radia
Ewa Dałkowska w Teatrze Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Najpierw krótko Kraków, a potem na długo Warszawa

Ewa Dałkowska aktorstwem zajmowała się już w dzieciństwie, biorąc udział w słuchowiskach i audycjach rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu. O tym, by poważnie zająć się zawodem aktorskim zdecydowała już na studiach polonistycznych. Przez krótki czas studiowała w krakowskiej PWST, by w końcu przenieść się na aktorstwo do Warszawy, które ukończyła. - Trafiłam na genialny rok z Jadwigą Jankowską, Jerzym Radziwiłowiczem. Jestem również magistrem filologii polskiej - powiedziała Ewa Dałkowska.

Wspaniały Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

Mówiła również o Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. - To zostało wspaniale wymyślone. Roman Kołakowski był długo jego szefem, Aleksander Bardini przewodniczył jury, chodziło o pomoc debiutującym aktorom. Uczestniczyłam w pracach jury, ale miałam również swój recital. Cieszę się, że mogę wspominać Romana Kołakowskiego, był świetnym autorem tekstów, jego twórczością zachwycili się tacy kompozytorzy, jak Maciej Małecki i Jerzy Derfel - podkreśliła.

Wiele znakomitych ról

Nie świętuje jubileuszów, choć pod koniec zeszłego roku minęło 50 lat od jej profesjonalnego debiutu na deskach teatralnych. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, kreując role u Janusza Majewskiego, Antoniego Krauzego, Edwarda Żebrowskiego, Agnieszki Holland czy Andrzeja Wajdy. Parę dekad grała w stołecznym Teatrze Powszechnym. Z tworzonym przez Zygmunta Hubnera zespołem była od początku. Stworzyła dziesiątki ról w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Od 15 lat w zespole Nowego Teatru kierowanego przez Krzysztofa Warlikowskiego.


Posłuchaj
26:57 2023_05_05 17_31_03_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Ewa Dałkowska: w radiu czuję się najbardziej u siebie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Ewa Dałkowska (aktorka)

Data emisji: 5.05.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Ewa Dałkowska: "Artyści" to film o tym, jak uchronić teatr

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 10:00
- Najważniejsze jest tu to, by zachować, nie przewrócić tego niematerialnego i nienazwanego, co jest w teatrze - opowiadała aktorka, która wystąpi w serialu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż przez wspomnienia Ewy Dałkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 08:00
W tym tygodniu w audycji "Zapiski ze współczesności" gościliśmy aktorkę teatralną, filmową i radiową, która jest tegoroczną laureatką Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry – Sopot 2017".
rozwiń zwiń