Igor Gorzkowski: "Dziennik charkowski" Serhija Żadana jest zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 18:00
- Z jeden strony mamy tutaj bardzo rzetelnie napisane dialogi, z drugiej strony metaforyczny opis Charkowa przez osobę, która mieszka w tym mieście. Wiktoria Gorodeckaja to doświadczona aktorka, natomiast Krzysztof Oleksyn zadebiutuje w radiowym teatrze. To owocne spotkanie tej dwójki aktorów, z obustronnym zyskiem - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski.
Igor Gorzkowski, reżyser premierowego słuchowiska Dziennik charkowski Serhija Żadana
Igor Gorzkowski, reżyser premierowego słuchowiska "Dziennik charkowski" Serhija ŻadanaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • W najbliższą sobotę w "Wieczorze ze słuchowiskiem" odbędzie się premiera "Dziennika charkowskiego" Serhija Żadana, według opowiadania "Romeo" z tomu "Mezopotamia" (przekład Michała Petryka).
  • Adaptator i reżyser słuchowiska Igor Gorzkowski był gościem Małgorzaty Szymankiewicz w audycji "O wszystkim z kulturą" i opowiedział o swojej pracy nad tą adaptacją.

Igor Gorzkowski o premierze "Dziennika charkowskiego" Serhija Żadana

Igor Gorzkowski stwierdził, że opowiadanie "Romeo" jest idealne do radiowej adaptacji. - Samo w sobie jest doskonałym materiałem wyjściowym. Cykl opowiadań powstał w roku 2014, to rzeczywistość wojenna. Tytuł wskazywałby na historię romantyczną, miłość tam opisana jest antidotum na ten czas. Wojna odłoży się trwałym cieniem na Charkowie - mówił.

Fascynacja kobietą i miastem

W słuchowisku poznajemy młodego, 20-letniego chłopaka, który przeprowadza się do Charkowa i wynajmuje mieszkanie od Daszy, kobiety w wieku jego matki. Mężczyzna zafascynowany Daszą poznaje Charków jej oczami, ale także ona, opowiadając mu swój świat, filtruje rzeczy, zdarzenia, miejsca przez pryzmat jego spojrzenia. - Nie ma tutaj głównych punktów Charkowa, lecz ona prowadzi go przez jakieś zakamarki, miejsca turystycznie niedostępne. To jest Charków Daszy, od podszewki, ze swymi tajemnicami. To miasto o niezwykłym charakterze - opisywał reżyser.


Posłuchaj
27:49 2023_10_04 17_30_23_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 Igor Gorzkowski: "Dziennik charkowski" Serhija Żadana jest zapisany w dźwięku (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Krzysztof Oleksyn - debiutant 

Wiktoria Gorodeckaja to doświadczona aktorka, natomiast Krzysztof Oleksyn zadebiutuje w radiowym teatrze. - Mamy kogoś, kto wchodzi do studia po raz pierwszy, wnosi jakąś nową energię. To owocne spotkanie tej dwójki aktorów, z obustronnym zyskiem - podkreślił gość Dwójki.

W audycji także krótki wywiad, jakiego Serhij Żadan udzielił autorce w marcu br., kiedy spotkał się z ukraińską i polską publicznością w Centrum Kultury Filmowej w Warszawie.

Przypominamy, że już w sobotę premiera słuchowiska na antenie Dwójki!

Serhij Żadan - głos wolnej Ukrainy

Serhij Żadan to autor tomów poezji, m.in. "Księga cytatów", "Etiopia", "Życie Maryi", "Templariusze", "Antena" i "Lista statków", a także powieści i zbiorów prozy, m.in. "Depeche Mode", "Woroszyłowgrad", "Mezopotamia", "Anarchy in the UKR", "Hymn demokratycznej młodzieży" i "Internat". Napisał też dwa dramaty. Od lat tworzy teksty piosenek i śpiewa w zespole Żadan i Psy (wcześniej Psy w Kosmosie), a ostatnio także w kapeli Mannerheim Line. Jest ponadto działaczem charytatywnym i aktywistą obywatelskim wspierającym dążenia Ukrainy do zacieśnienia relacji ze światem zachodnim i Unią Europejską.

Relacjonuje losy i myśli zwykłych Ukraińców

Obdarzony niezwykłym darem obserwacji twórca - raz posługując się formą poetycką, a raz zapisem prozatorskim - relacjonuje losy i myśli zwykłych Ukraińców. Jest bezlitosnym, lecz także czułym i lirycznym prześmiewcą posowieckich absurdów na Ukrainie. Jako urodzony buntownik przeciwstawia się maskaradzie, którą dawne radzieckie republiki przejęły w spadku po ZSRR. Metaforę ukraińskiego społeczeństwa buduje z narracji o peryferiach oficjalnego lub tylko wyobrażonego życia narodu, pisząc zarówno o ludziach z półświatka, gangsterach, szemranych przedsiębiorcach i cwaniakach, jak i o sportowcach, młodzieży marzącej o lepszej przyszłości, pracownikach biurowych i umysłowych.

Uniwersalne namiętności i naturalne emocje

Jego opowieści opierają się zwykle na paradoksie, którego źródłem jest tyleż sytuacja społeczna bohaterów, co uniwersalne namiętności, naturalne emocje i nieusuwalne ograniczenia każdej ludzkiej relacji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Igor Gorzkowski (reżyser)

Data emisji: 4.10.2023

Godzina emisji: 17.30

mgc/mo

Czytaj także

"Jeden dzień Iwana Denisowicza". Premiera słuchowiska

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 18:00
W piątek, 17 września na antenie Programu 2 Polskiego Radia premierę miało słuchowisko "Jeden dzień Iwana Denisowicza" Aleksandra Sołżenicyna w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego. W roli tytułowej Andrzej Mastalerz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedy język idzie na wojnę". Ukraina w 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 22:00
Bohaterami reportażu "Kiedy język idzie na wojnę", nagranego we wrześniu 2014 roku, są trzej ukraińscy pisarze: Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar i Leś Belej. Aktywnie uczestniczyli oni w ukraińskiej rewolucji i byli obecni na Majdanie. Wobec agresji Rosji na niepodległą Ukrainę, reportaż ten, po prawie 8 latach od powstania, jest tragicznie aktualny.
rozwiń zwiń