REKLAMA

"Kiedy język idzie na wojnę". Ukraina w 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 22:00
Bohaterami reportażu "Kiedy język idzie na wojnę", nagranego we wrześniu 2014 roku, są trzej ukraińscy pisarze: Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar i Leś Belej. Aktywnie uczestniczyli oni w ukraińskiej rewolucji i byli obecni na Majdanie. Wobec agresji Rosji na niepodległą Ukrainę, reportaż ten, po prawie 8 latach od powstania, jest tragicznie aktualny.
- Moja ulubiona barykada nie miała żadnego znaczenia, była eteryczna, ze śniegu, łatwa do zdobycia - mówił Leś Belej w reportażu Bartłomieja Majzela
- Moja ulubiona barykada nie miała żadnego znaczenia, była eteryczna, ze śniegu, łatwa do zdobycia - mówił Leś Belej w reportażu Bartłomieja MajzelaFoto: PAP/EPA/Bart Maat

Audycja opowiada o tamtych dniach z perspektywy pisarzy, ale i łapie fenomen znaczenia literatów dla tamtych wydarzeń. Andruchowycz, niekwestionowana postać ukraińskiej, ale także europejskiej literatury, był podczas wydarzeń na Majdanie mocno słyszanym głosem Ukrainy w Europie - pisał apele, artykuły, relacje do wielu opiniotwórczych europejskich mediów.

Bondar to świetny prozaik i poeta, obecny również w polskim języku – podczas Majdanu występował z różnymi artystycznymi projektami dla protestujących. No i Leś Belej, najbardziej zagubiony, nieśmiały, przerażony światem - poeta, eseista, krytyk, współautor – wraz z Łukaszem Saturczakiem – książki o stosunkach polsko-ukraińskich, która ukazała się w tym roku.

Ukrytym bohaterem reportażu jest także język. Ten literacki, często czuły, delikatny, metaforyczny, który w zetknięciu w językiem rewolucji radykalizuje się, lecz w obliczu zderzenia z językiem totalitarnym okazuje się jedyną drogą dla toczenia ważnych i istotnych dla całego społeczeństwa narracji. Bo kiedy pisarz idzie na wojnę, na wojnę idzie także jego język...


Posłuchaj
30:07 2022_02_25 21_30_06_PR2_Strefa_literatury.mp3 Reportaż "Kiedy język idzie na wojnę". Ukraina w 2014 roku (Strefa literatury/Dwójka)

 

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej>>>>>

***

Tytuł reportażu: Kiedy język idzie na wojnę

Autor: Bartłomiej Majzel

Data emisji: 25.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Wydawcą audycji była Małgorzata Szymankiewicz.


Czytaj także

Prof. Toszek: brytyjska obecność w Europie Wschodniej jest korzystna dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 19:10
Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa. Nie przyjmiemy świata, w którym wielki sąsiad może atakować innego sąsiada - oświadczyli na wspólnej konferencji w Warszawie premierzy Polski i Wielkiej Brytanii: Mateusz Morawiecki i Boris Johnson. Szef brytyjskiego rządu złożył jednodniową wizytę w Warszawie. - Wielka Brytania to najbardziej krytyczny wobec Rosji kraj zachodniej Europy - wskazuje prof. Bartłomiej Toszek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Majdan to jedność" - reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 09:45
Ludzie wiedzieli, że coś się dzieje na Majdanie, ale do ostatniej chwili żyli normalnie, codziennym życiem. Tak jakby ich absolutnie to wszystko nie dotyczyło - opowiada jeden z rannych w czasie zamieszek w Kijowie.
rozwiń zwiń