AI - sztuczna inteligencja. Błogosławieństwo czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 22:00
O sztucznej inteligencji mówił w audycji dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy sztuczna inteligencja odciąży nas od pracy, czy przeciwnie: spowoduje negatywne konsekwencje społeczne?
Czy sztuczna inteligencja odciąży nas od pracy, czy przeciwnie: spowoduje negatywne konsekwencje społeczne?Foto: Phonlamai Photo/Shutterstock

Czy sztuczna inteligencja odciąży nas od pracy, czy przeciwnie: spowoduje negatywne konsekwencje społeczne? Czy będzie narzędziem posłusznym człowiekowi, czy też podporządkuje nas sobie? Czy AI przypomina ludzką podmiotowość, czy tylko ją imituje?

To pytania, na które odpowiadaliśmy w rozmowie z dr. Franciszkiem Rakowskim z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

***

W przeprowadzonym latem tego roku w USA sondażu firmy YouGov większość Amerykanów (76 proc.) obawia się szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji (AI) i uważa, że może ona z czasem stać się zagrożeniem dla ludzkości. 56 proc. respondentów chce, by rząd USA nadzorował prace nad AI i objął je systemem regulacji.

62 proc. respondentów zadeklarowało, że rozwój AI jest niepokojący, a 72 proc. uważa, że należałoby go w jakimś stopniu spowolnić.

82 proc. ankietowanych ocenia, że nie można liczyć na to, że koncerny specjalizujące się w AI same narzucą sobie regulacje dotyczące rozwoju tej technologii.

W lipcu br. prezydent USA Joe Biden ogłosił, że siedem największych amerykańskich firm pracujących nad sztuczną inteligencją zobowiązało się dobrowolnie przestrzegać szeregu zasad mających zapewnić bezpieczeństwo ich produktów. Koncerny te obiecały również, że dopuszczą zewnętrznych ekspertów do testowania programów przed ich wypuszczeniem.

Posłuchaj
28:26 2023_10_12 17_31_03_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 AI - sztuczna inteligencja. Błogosławieństwo czy przekleństwo? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Gość: dr Franciszek Rakowski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW)

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mgc

Czytaj także

Sztuczny człowiek - doskonalsza wersja nas samych?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 18:00
- Dziś w audycji rozmawiamy o relacji między człowiekiem i maszyną. Ten temat w ostatnich latach w kinie mocno powrócił, również za sprawą takich seriali jak "Westworld". Ogrywane są te same mity, które już bardzo dobrze znamy - mówili w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceszefowa CSW Zamek Ujazdowski: możemy być mądrzejsi niż sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 11:11
- Patrzę na tę sytuację w otwarty sposób, będąc świadomą zagrożeń, ale z drugiej strony widząc też możliwości. Wydaje mi się, że największa możliwość dla nas jako społeczeństwa i ludzkości to szansa, byśmy się rozwinęli również na poziomie większej mądrości, nie tylko inteligencji - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Kołek, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie ds. rozwoju.
rozwiń zwiń