Wiceszefowa CSW Zamek Ujazdowski: możemy być mądrzejsi niż sztuczna inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 11:11
- Patrzę na tę sytuację w otwarty sposób, będąc świadomą zagrożeń, ale z drugiej strony widząc też możliwości. Wydaje mi się, że największa możliwość dla nas jako społeczeństwa i ludzkości to szansa, byśmy się rozwinęli również na poziomie większej mądrości, nie tylko inteligencji - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Kołek, zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie ds. rozwoju.
Czy szybki, chaotyczny rozwój sztucznej inteligencji spowoduje upadek artystów?
Czy szybki, chaotyczny rozwój sztucznej inteligencji spowoduje upadek artystów?Foto: sutadimages/Shutterstock

Bardziej science niż fiction

We wszystkich dziedzinach życia obserwujemy wzrost znaczenia sztucznej inteligencji (AI). 77 procent firm na całym świecie obecnie z niej korzysta lub ją bada. 

Nowa technologia, roboty, androidy, cyborgi, transludzie - wszystko to obecne jest w ludzkiej wyobraźni, nie tylko w fantastyce naukowej, ale w całej kulturze i społeczeństwie, symbolizując ludzką pomysłowość, ale także stanowiąc zagrożenie dla ludzkiego ducha i kondycji. Niewątpliwie, szybki rozwój sztucznej inteligencji budzi obawy i prowokuje dyskusje.

Czy sztuczna inteligencja zagraża artystom?

Wpływowi sztucznej inteligencji na działalność artystyczną i kulturę poświęcona będzie dyskusja "Sztuczna inteligencja: śmierć artysty?", która odbędzie się w czwartek (29.06) w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie w ramach cyklu "Napięcia kulturowe".

- Może się okazać, że sztuczna inteligencja jest bardziej inteligentna niż my, ale nie ma mądrości. Nie ma tego połączenia doświadczenia, współczucia i nastawienia się na drugiego człowieka. Jeżeli rozwiniemy tę mądrość, to mamy szansę przetrwania - stwierdziła Agnieszka Kołek, która będzie gospodynią wydarzenia.


Posłuchaj
10:40 Poranek Dwójki kołek 28.06.2023.mp3 Agnieszka Kołek z CSW Zamek Ujazdowski o wpływie sztucznej inteligencji na działalność artystyczną i kulturę (Poranek Dwójki)

Na zaproszenie CSW Zamek Ujazdowski w spotkaniu wezmą udział brytyjska futurolożka i pisarka Tracey Follows oraz polski fotograf Mateusz Siedlecki, wykorzystujący AI do tworzenia fantastycznych portretów ludzkich.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Kołek (zastępca dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, artystka, kuratorka)

Data emisji: 28.06.2023

Godz. emisji: 8.35

pg

Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Robot Kopernik i doświadczenia nad sztuczną inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 17:00
- Jest to robot humanoidalny wyposażony w Chat GPT3, czyli moduł sztucznej inteligencji bardziej zaawansowany niż powszechnie używany Chat GPT - mówił w mobilnym studiu Dwójki o robocie Kopernik, jednej z atrakcji 26. Pikniku Naukowego, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To człowiek wydaje polecenia" - reportaż Weroniki Puszkar o fenomenie sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 07:30
Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że to science fiction, teraz każdego dnia dowiadujemy się, w czym znowu dogania człowieka. Sztuczna inteligencja potrafi już zdiagnozować chorobę na podstawie dostarczonych danych, wybrać najlepsze CV dla danej firmy i poprowadzić audycję radiową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja - boski dar czy szatański wynalazek?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 17:32
W audycji "O wszystkim z kulturą" o sztucznej inteligencji rozmawialiśmy z dr. Krzysztofem Mazurem, politologiem i filozofem. 
rozwiń zwiń