Piotr Gociek: "Diuna 2" to kino, którego już się nie robi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 20:00
- Dziś powiemy o filmie przez wielkie "F", który trzeba oglądać w kinie przez wielkie "K" - tak Adriana Prodeus mówiła w Dwójce o drugiej części filmowej epopei pt. "Diuna" (reż. Denis Villeneuve).
Diuna 2 była jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku
"Diuna 2" była jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego rokuFoto: mat. pras.
  • W Polskich kinach od dwóch tygodni można oglądać drugą część filmu "Diuna" (reż. Denis Villeneuve).
  • Pierwowzorem filmu jest powieść Franka Herberta wydana w 1965 roku.
  • Do swoich ról powrócili znani z pierwszej części: Timothy Chalamet (Paul Atryda), Rebecca Ferguson (Lady Jessica), Zendaya (Chani), Javier Bardem (Stilgar), Stellan Skarsgard (Vladimir Harkonnen) i Dave Bautista (Bestia).
  • Do obsady "Diuny 2" dołączyli: Florence Pugh, Christopher Walken oraz Lea Seydoux.
  • W Dwójce produkcję ocenili nasi dziennikarze filmowi - Adriana Prodeus i Piotr Gociek.

Książę Paul Atryda przyjmuje przydomek Muad'Dib i wyrusza w duchowo-fizyczną podróż, by stać się przepowiedzianym w proroctwie wyzwolicielem ludu Diuny. Tak rozpoczyna się druga część monumentalnej filmowej opowieści w reżyserii Denisa Villeneuve'a.

"Diuna 2" - film w starym stylu

- To jest takie kino, którego właściwie dzisiaj już się nie robi, bo owszem, mamy duże produkcje na ekranach, ale te filmy, na które wydaje się bardzo dużo pieniędzy, to są z reguły filmy ze stajni Marvela albo kolejne odcinki znanych franczyz, jak "Gwiezdne Wojny" - stwierdził Piotr Gociek.

Jak dodał, przy tych kasowych produkcjach liczą się zwykle zyski idące w setki milionów dolarów, nowinki techniczne, efekty specjalne itd.

- Już kiedy oglądałem pierwszą część "Diuny", miałem takie wrażenie, jakby ktoś mnie cofnął w czasie i jakbym oglądał "Lawrence'a z Arabii". Czułem ten oddech prawdziwego, epickiego kina, które będąc niesłychanie widowiskowe, będąc bardzo, bardzo kinowe, nie zatraca tych innych pierwiastków, za które kochamy filmy, czyli prawdziwego serca, prawdziwego uczucia, niegłupich pomysłów i ciekawych bohaterów - stwierdził dziennikarz.

Zobacz zwiastun:

(Warner Bros Polska/YouTube)

Scenografia jak w filmie "Lawrence z Arabii"

Adriana Prodeus zgodziła się z nim i dodała, że atmosferę filmu "Diuna: Część druga" oddają takie określenia jak "spektakl", "splendor" czy "majestat".

- To tęsknota za dawnym doświadczeniem kinowym, kiedy to wszystko było majestatyczne i mieliśmy poczucie, że to nie jest robione li tylko za pomocą efektów specjalnych, tylko naprawdę jadą te konie, naprawdę wybudowana jest ta scenografia na pustyni, jak w filmie "Lawrence z Arabii". Rzeczywiście Denis Villeneuve osiąga taki efekt i używa efektów specjalnych w taki sposób, od jakiego my jesteśmy już odzwyczajeni - mówi ekspertka.

Posłuchaj
28:04 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2024_03_12-17-30-13.mp3 Piotr Gociek: "Diuna 2" to kino, którego już się nie robi (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Ridley Scott - mistrz gry świateł

Piotr Gociek zauważył, że Denis Villeneuve mógł inspirować się dokonaniami największych twórców w historii kina.

- Reżyser pamięta o lekcji Ridleya Scotta, czyli o tym, że deszcz, mgła, ciemność, nieostrość to są wszystko przyjaciele filmowca, który chce nas okpić, który chce nam coś niewiarygodnego przekazać jako wiarygodne. Ridley Scott doskonale stosował właśnie gry świateł i różnego rodzaju zadymienia - przypomniał komentator.

Czytaj też:

"Diuna 2" - obsada

Film "Diuna: Część druga" można oglądać w polskich kinach od 29 lutego. Do swoich ról w powrócili znani z pierwszej części Timothy Chalamet (Paul Atryda), Rebecca Ferguson (Lady Jessica), Zendaya (Chani), Javier Bardem (Stilgar), Stellan Skarsgard (Vladimir Harkonnen) i Dave Bautista (Bestia). Dołączyli natomiast Florence Pugh, Christopher Walken oraz Lea Seydoux.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 12.03.2024

Godz. emisji: 17.30

mgc/wmkor

Czytaj także

"Biedne istoty" - postmodernistyczna opowieść, która podzieliła widzów

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 20:00
- Dawno nie przypominam sobie filmu, o którym wszyscy by tak żywo rozmawiali, o który by się tak kłócili. To, jak różne postawy i jak różne interpretacje tego filmu są obecne wśród widzów, to naprawdę jest rzadka sytuacja - tak Adriana Prodeus mówiła o filmie "Biedne istoty". Obraz otrzymał 11 nominacji do Oscarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oscarowe wojny" - sekrety walki o najbardziej prestiżowe filmowe nagrody świata

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 21:06
- Mimo że jest to potężna lektura, bo mamy tutaj niemal 600 stron z przypisami, to i tak mam wrażenie, że autor dotknął tylko kilku ciekawych spraw związanych z historią Oscarów. Gdyby chciał tak mocno wchodząc w szczegóły, jak to robi, opowiedzieć całą 96-ceremoniową historię, to pewnie musiałby napisać dzieło rozmiarów dzienników wojennych Winstona Churchilla - mówił w Dwójce Piotr Gociek o książce Michaela Schulmana pt. "Oscarowe wojny".
rozwiń zwiń