Polskie Radio
Section05
Diuna

"Diuna" Wojciecha Siudmaka: niezwykła wystawa w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi

W Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi trwa niezwykła wystawa prac Wojciecha Siudmaka. Można na niej zobaczyć dzieła, które stanowiły inspirację dla Denisa Villeneuve'a, reżysera bijącej rekordy popularności ekranizacji "Diuny". Wystawa potrwa tylko dwa tygodnie, więc warto się pospieszyć.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA grafika komputerowa grafika malarstwo Wojciech Siudmak Narodowe Centrum Kultury Filmowej wystawa Justyna Grabarz Trójka Diuna Diuna 2

PR24 Fenomen filmu "Diuna". Krytyk filmowy: zostanie z nami i zapisze się w historii kina

- To jest film na miarę "Ojca chrzestnego" lub "Gwiezdnych wojen", zostanie z nami i zapisze się w historii kina. Zresztą "Gwiezdne wojny" są plagiatem "Diuny". George Lucas przerobił "Diunę" na własny świat: mały chłopiec na pustynnej planecie, który ma być zbawcą galaktyki. Do tego zły imperator, który próbuje go wykończyć. Podobno nawet Frank Herbert zastanawiał się, czy nie złożyć pozwu przeciwko Lucasowi - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Dawid Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  Diuna FILM kino KULTURA

Holokaust i "Strefa interesów". Gociek: Jonathan Glazer czyni widza współsprawcą filmu

- Ta straszliwa tragedia, bezmiar zbrodni, który odbywa się wewnątrz niemieckiego obozu zagłady, dociera do nas w ten sposób, że słyszymy strzały, czasem jakieś krzyki, odgłosy pociągów z kolejnymi transportami do Auschwitz. To jest tak dalece na krańcach tej rzeczywistości, którą oglądamy, że główny wysiłek twórczy odbywa się w głowie widza - mówił Piotr Gosiek, który z Łukaszem Adamskim recenzował nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino KULTURA Polskie Radio 24 Holokaust Diuna