Polskie Radio
Section05
Oscary 2024

W roli głównej Sandra Hüller. "Reprezentuje rzadko dziś spotykany typ aktorstwa"

- Dziś o tym, jaką niesamowitą wartość dodaną może wnieść odpowiednio dobrana do roli aktorka, na przykładzie dwóch nietuzinkowych filmów, o których było, jest i pewnie jeszcze będzie głośno. Mowa o Sandrze Hüller, którą możemy oglądać teraz w kinie w "Anatomii upadku" i "Strefie interesów" - mówił Piotr Gociek w filmowej odsłonie audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  aktorzy Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM KULTURA Jonathan Glazer Dwójka kino Sandra Huller Oscary 2024

"20 dni w Mariupolu" - dokument z oblężonego miasta

- Twórca filmu "20 dni w Mariupolu" Mstysław Czernow na początku nie myślał o powstaniu pełnometrażowego filmu. Chodziło o rejestrację wydarzeń, być może miała to być jedyna recepta na bezsilność, której doświadczali ludzie w Mariupolu. Moment, gdy te zdjęcia i depesze zamieniły się w film, jest trudny do uchwycenia. Gdy udało się uciec, co również oglądamy na ekranie, to być może wtedy pierwszy raz pojawiła się myśl stworzenia takiego filmu - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka Ukraina Dwójka kino film dokumentalny Oscary 2024 Mariupol

Oscar dla filmu "20 dni w Mariupolu". "Każdy powinien go zobaczyć"

"20 dni w Mariupolu" o rosyjskim oblężeniu zdobył statuetkę dla najlepszego filmu dokumentalnego na tegorocznej gali rozdania Oscarów. To pierwsza w historii Nagroda Akademii dla ukraińskiego filmu. - Film jest przerażający, bardzo smutny, ale uważam, że każdy powinien go zobaczyć. To jest bardzo bliska wojna, która dzieje się tu i teraz - mówi w "Czterech porach roku" Mariana Kril z Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Ukraina Oscary 2024 Mariana Kril nagroda Roman Czejarek Mariupol wojna na Ukrainie

Oscary 2024. Przemiana Akademii, triumf arthouse'u. Poznaj zwycięzców

- 96. gala oscarowa już za nami. Znamy zwycięzców. Ja widzę też ogromny progres w rozwoju samej gali. Ona już nie nudzi. Oglądając ją, nie chciało się usnąć czy przełączyć - mówi Dawid Muszyński, krytyk filmowy. - Czuło się zabawę, chęć wygranej i kreatywność wszystkich tworzących to wydarzenie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Oscary Oscary 2024 FILM kino Emma Stone Christopher Nolan Cillian Murphy Martin Scorsese Robert Downey Junior Da'Vine Joy Randolph

Oscary 2024. Niespodziewany gość. Na gali pojawił się... pies Messi [WIDEO]

Podczas tegorocznej gali rozdania Oscarów na widowni pojawił się zupełnie nietypowy gość i on to skradł całe show, sam będąc gwiazdą. Jedno z miejsc siedzących w Dolby Theatre zajął bowiem Messi, czyli psi gwiazdor filmu "Anatomia upadku", który wieczorem 10 marca otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary 2024 pies

Oscary 2024. "Strefa interesów" – oscarowa przestroga dla współczesnego świata

– To jest bardzo współczesny film, który mówi nie tylko o Holokauście. To jest lustro postawione przed nami, żebyśmy się przyjrzeli sobie i temu, co jest w nas – mówi producentka Ewa Puszczyńska. Kręcona w Muzeum Obozu Auschwitz-Birkenau i jego bezpośrednim sąsiedztwie "Strefa interesów" zdobyła Oscary w dwóch kategoriach: "Najlepszy film międzynarodowy" i "Najlepszy dźwięk".
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Trójka Radosław Nałęcz Ryszard Jaźwiński Łukasz Żal Ewa Puszczyńska FILM KULTURA

Oscary 2024: "20 dni w Mariupolu". Nagroda dla filmu o walczącej Ukrainie

Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. - To bardzo ważna nagroda dla Ukraińców. Przemowa reżysera tego filmu była na pewno najmocniejszym wystąpieniem Gali Oscarowej - mówi Michał Strzałkowski z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Michał Strzałkowski Jan Pachlowski FILM Ukraina Oscary 2024 Film 20 dni w Mariupolu Mstysław Czernow

Oscary - "Oppenheimer" przegrał starcie z polską koprodukcją

- Wieczór w Dolby Theatre w Hollywood zdominowały dwa obrazy: "Oppenheimer" - 7 Oscarów - i "Biedne istoty" - 4.  Najważniejsze statuetki dla "Oppenheimera" to najlepszy film, reżyseria, aktor pierwszo- i drugoplanowy - mówił w "Poranku Dwójki" korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski, który obserwował 96. galę Oscarów. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" zdobyła dwie nagrody (najlepszy film międzynarodowy i dźwięk).
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 Jan Pachlowski Aldona Łaniewska-Wołłk Christopher Nolan Cillian Murphy Ewa Puszczyńska Jonathan Glazer Dwójka kino FILM KULTURA aktorzy Robert Downey Junior Robert Oppenheimer Oscary

Oscary 2024. 96. ceremonia wręczenia Oscarów - audycja specjalna w Programie 1 [ZOBACZ WIDEO]

Film "Oppenheimer" Christophera Nolana został zwycięzcą tegorocznej gali. W sumie zdobył siedem statuetek. Dwa Oscary otrzymała brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów". W radiowej Jedynce decyzje Amerykańskiej Akademii Filmowej na żywo komentowali zaproszeni goście. Audycję poprowadzili Martyna Podolska i Paweł Sztompke.
Zobacz więcej na temat:  Oscary 2024 FILM kino Martyna Podolska Paweł Sztompke Małgorzata Karpiuk Joanna Kuś Leszek Bodzak Paweł Maślona Bodo Kox Piotr Ratajczak Krzysztof Kwiatkowski Marcin Radomski Jan Pachlowski Stany Zjednoczone USA

"Oppenheimer" z Oscarem za najlepszy film. Zobacz jak wyglądali naprawdę bohaterowie

Film Christophera Nolana, który zdobył 7 statuetek Oscara, opowiada nie tylko o pracach nad powstaniem bomby jądrowej. Przedstawia też powojenne losy Roberta Oppenheimera, twórcy broni atomowej, który w latach 50. musiał mierzyć się z zarzutami o współpracę z komunistami. Przez ekran przewija się plejada gwiazd, które wcielają się w historyczne postacie. Oto najważniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Robert Oppenheimer bomba atomowa broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa II wojna światowa Projekt Manhattan Oscary 2024

"Strefa interesów", kręcona w Polsce, z dwoma Oscarami. O czym jest film?

Duża willa z pięknie utrzymanym ogrodem, z piwnicami pełnymi żywności, z centralnym ogrzewaniem. W domu wiele rodzinnych zdjęć, obrazów, dwie łazienki, pokój do zabaw dla dzieci. Obok, za murem z zasiekami, wieżyczka wartownicza. Dalej komora gazowa, krematorium. I wielki obóz śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz wspomnienie III Rzesza Niemcy nazizm niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne FILM kino Rudolf Hoess Oscary 2024