Elżbieta Sikora: staram się stale myśleć do przodu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 20:00
- Nagroda prezydencka jest w formie wazy z Sevres, ogromnej, królewskiej, szafirowej wazy ze złotymi liniami. Więc to jest takie trochę symboliczne, ale przyjemne - mówiła w Dwójce kompozytorka Elżbieta Sikora, laureatka Nagrody Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości.
Z okazji jubileuszu 80. urodzin Elżbiety Sikory na całym świecie odbywają się liczne wykonania jej utworów
Z okazji jubileuszu 80. urodzin Elżbiety Sikory na całym świecie odbywają się liczne wykonania jej utworówFoto: Adam Warżawa/PAP
  • Gościem audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" była Elżbieta Sikora - pochodząca z Polski, a mieszkająca we Francji ceniona kompozytorka.
  • Okazją do rozmowy był ostatni pobyt kompozytorki w naszym kraju.
  • W marcu tego roku Elżbieta Sikora została laureatką Nagrody Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości.

Elżbieta Sikora ma dwie ojczyzny - tę, w której się urodziła, i tę, którą wybrała sama.

- Mieszkam w Paryżu od 40 lat, ale bardzo, bardzo lubię przyjeżdżać do Polski i spędzać tu długie chwile. I też tu dobrze mi się bardzo pracuje - przyznała.

Académie Charles Cros

W marcu tego roku w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu kompozytorka odebrała Nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. W minionym roku z kolei obchodziła okrągły jubileusz.

- Nie sądzę, żeby ta nagroda akurat nie wiązała się z tym jubileuszem, natomiast z jubileuszem na pewno wiązała się pewna liczba koncertów, które się odbyły z tej okazji - mówiła Elżbieta Sikora. - A nagroda to było dla mnie bardzo przyjemne przeżycie, trzeba przyznać, bo to jest wysokie odznaczenie przyznawane przez Académie Charles Cros, która od wielu lat działa w Paryżu. Z inicjatywy prezydenta Pompidou postanowiono, że corocznie będzie przyznawana Nagroda Prezydenta Republiki Francuskiej dla jakiegoś kompozytora czy też kompozytorki za całokształt twórczości - dodała.

Czytaj także:

Plany na przyszłość

Elżbieta Sikora tworzy już od ponad 50 lat, ale nie zwalnia tempa. Obecnie pracuje nad operą, która ma być gotowa na koniec przyszłego roku.

- Staram się nie myśleć o tym, że takie poważne lata są za mną. Staram się stale myśleć do przodu. Nie wiem, na ile mi się to uda i ile będę miała sił - mówiła.


Posłuchaj
24:54 Dwojka_O_wszystkim_z_kultura_2024_06_28-17-31-00.mp3 Elżbieta Sikora - jubileuszowe zaszczyty i nowe utwory

 

Elżbieta Sikora - imponujący dorobek

W katalogu Elżbiety Sikory znajduje się obecnie około 110 utworów, od muzyki elektroakustycznej po instrumentalną i wokalną. W 2023 i 2024 roku, z okazji jubileuszu urodzin Elżbiety Sikory, na całym świecie odbywają się liczne wykonania jej utworów. Zaplanowanych zostało blisko 30 koncertów, w tym m.in. Paryżu, Berlinie, Amsterdamie, Brukseli i Wiedniu.

W Polsce miały miejsce prawykonania utworów Tenebrae w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz nowej Uwertury w Filharmonii Zielonogórskiej. Jej najnowsza płyta zawierająca trzy koncerty (fortepianowy, organowy i skrzypcowy) jest podsumowaniem dorobku kompozytorki w tym gatunku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Beata Stylińska

Gość: Elżbieta Sikora (kompozytorka)

Data emisji: 28.06.2024

Godzina emisji: 17.30

mgc/pg/wmkor

Czytaj także

Elżbieta Sikora: w pewnym momencie zatęskniłam za orkiestrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 10:00
- Zaczęłam od muzyki elektroakustycznej. Od tego momentu ta materia dźwiękowa była mi bardzo bliska. Zaczęłam z tego tworzyć - kompozytorka wspominała w Dwójce swoją drogę, w związku zakończeniem obchodów 75. rocznicy swoich urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Sikora. Dama polskiej elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 22:55
W audycji "Nowa Polska" spotkaliśmy się z wybitną polską kompozytorką muzyki elektronicznej i słuchaliśmy jej najnowszych dzieł.
rozwiń zwiń