Elżbieta Sikora: w pewnym momencie zatęskniłam za orkiestrą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 10:00
- Zaczęłam od muzyki elektroakustycznej. Od tego momentu ta materia dźwiękowa była mi bardzo bliska. Zaczęłam z tego tworzyć - kompozytorka wspominała w Dwójce swoją drogę, w związku zakończeniem obchodów 75. rocznicy swoich urodzin.
Audio
  • Rozmowa z Elżbietą Sikorą i wykonawcami jej jubileuszowego koncertu (Filharmonia Dwójki)
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: PR2

Akcentem finałowym jubileuszu Elżbiety Sikory był koncert, który odbył się 20 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Program wypełniły utwory będące przekrojem twórczości kompozytorki. - Pani dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko poprosiła mnie, żeby pojawił się jakiś utwór z przeszłości, ale też nowa kompozycja - wyjaśniła bohaterka wieczoru. - Mi z kolei zależało, żeby pokazać fragment z opery Madame Curie, ponieważ razem z PWM, które jest moim wydawcą, postanowiliśmy wyodrębnić z niej część "Lamento". Ona już zaczyna funkcjonować jako osobny utwór w wersji na orkiestrę i sopran.

Program dopełniły utwory z literatury światowej. - Z przekorą wymyśliłam sobie "Ucznia czarnoksiężnika" Paula Dukasa, ponieważ bardzo lubię ten utwór, jest wesoły i spektakularny. Z kolei Strawiński to jeden z moich mistrzów, dlatego nim chciałam zakończyć koncert - dodała Elżbieta Sikora.

W audycji kompozytorka wspominała, że po okresie fascynacji muzyką elektroakustyczną, zatęskniła w swojej twórczości za żywymi instrumentami i muzykami. - Od tego czasu łączę te dwa media: orkiestrę z warstwą elektroniczną. Uważam, że to dobrze, gdy środki kompozytorskie przedzierają się z jednej strony na drugą.

O twórczości Elżbiety Sikory mówili też wykonawcy urodzinowego koncertu. Sopranistka Anna Mikołajczyk zwróciła uwagę na wyzwania stojące przed śpiewakami mierzącymi się z dziełami kompozytorki. Realizatorka dźwięku Barbara Okoń-Makowska wskazała na warszawskie wątki w utworze Przejście podziemne. Z kolei dyrygent Michał Klauza wyjaśnił ideę koncertu jubileuszowego.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Elżbieta Sikora (kompozytorka)

Data emisji: 20.10.2019

Godzina emisji: 18.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/pg

Czytaj także

Elżbieta Sikora. Twórczość i technologia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 17:00
- Dziś komponowanie muzyki elektronicznej jest tak łatwe, że mogą to robić właściwie wszyscy - mówiła w Dwójce Elżbieta Sikora, jedna z pierwszych i najwybitniejszych kompozytorek polskiej muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne "Wzrastanie" we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 10:00
Gościem "Poranka Dwójki" była Elżbieta Sikora, kompozytorka, dyrektor artystyczny festiwalu Tauron Musica Electronica Nova.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Sikora: zainspirował mnie dźwięk syren z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:21
- Utwór "Przejście Podziemne" jest konkretnym zamówieniem, w którym miała się znaleźć elektronika, ponieważ podobno to jest jakaś moja specjalność. Podjęłam się tego z dużą przyjemnością. W tej sytuacji pomyślałam, że chciałabym w jakiś sposób poświęcić ten utwór Warszawie, że on jest warszawski - opowiadała słynna kompozytorka, która w tym roku obchodzi 75. rocznicę swoich urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompozytorska droga Elżbiety Sikory

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 13:30
W tym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy gawęd kompozytorki od lat dzielącej swój czas między Polskę i Francję. Wychowanka Tadeusza Bairda i Pierre'a Schaeffera, wieloletnia dyrektorka festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu, w swej muzyce często sięga po najnowsze technologie.
rozwiń zwiń