Premiera "Dziadów" w języku gruzińskim. To część projektu Instytutu Teatralnego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 15:32
Spektakl w tbiliskim Teatrze Liberty jest częścią projektu, jaki w 2021 roku zainicjowany został przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. O wyjątkowym wydarzeniu - premierze III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskim - opowiedzieli w Dwójce Andro Enukidze - reżyser, a także profesor Artur Grabowski i profesor Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.
1 lipca w tbiliskim Teatrze Liberty odbyła się premiera III części Dziadów Adama Mickiewicza w języku gruzińskim
1 lipca w tbiliskim Teatrze Liberty odbyła się premiera III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskimFoto: Instytut Teatralny
  • Projekt polegał na całościowym tłumaczeniu arcydramatu Adama Mickiewicza na język gruziński.
  • Do tej pory nie istniał przekład "Dziadów" z języka polskiego na gruziński. Twórcy z tbiliskiego Teatru Liberty mogli opierać się jedynie na niepełnych tłumaczeniach z języka rosyjskiego.
  • To już drugi spektakl, jaki powstał w ramach projektu, w pierwszej fazie finansowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, aktualnie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wystawionej przed dwoma laty II części "Dziadów" przyszła pora na część III, pełną wątków dotyczących dążeń niepodległościowych Polaków pod zaborem rosyjskim, co było także doświadczeniem także narodu gruzińskiego. Oba spektakle reżyserował Andro Enukidze, dziekan wydziału dramatu na Państwowym Uniwersytecie Filmu i Teatru w Tbilisi, reżyser wielokrotnie pracujący także w Polsce.

Gośćmi Małgorzaty Szymankiewicz byli Andro Enukidze, a także prof. Artur Grabowski i prof. Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.


Posłuchaj
28:17 _PR2 (mp3) 2024_07_04-17-30-41.mp3 Andro Enukidze, prof. Artur Grabowski i prof. Marek Troszyński o spektaklu "Dziady" w języku gruzińskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w piątek (4.07) w godz. 17.30-18.00 zaprosiła Małgorzata Szymankiewicz.

dz

Czytaj także

"O morzu" - kolejna część "Mistrzów opowieści"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 18:00
Seria "Mistrzowie opowieści" to antologia tekstów, tym razem poświęcona morzu. Znajdą się w niej autorzy klasyczni i współcześni, a same teksty to opowiadania, poezja, fragmenty reportaży, a nawet baśń. O szczegółach w "Wybieram Dwójkę" (2.07) opowie nam kurator serii - Justyna Czechowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Dwójki: "Wciąganie w literaturę jest rolą państwa"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 10:00
Literatura w Polsce bez polskiej literatury? Jak rysuje się sytuacja na rynku księgarskim, jeśli sprzedaż półtora tysiąca egzemplarzy powieści uznanego już autora uważana jest za sukces? Co jest przyczyną takich wyników? Do rozmowy o sytuacji literatury polskiej na polskim rynku księgarskim Wacław Holewiński zaprosił grupę ekspertów. Zachęcamy do zapoznania się z zapisem "Debaty Dwójki".
rozwiń zwiń