Krzysztof Gierat po raz ostatni w roli dyrektora Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 11:10
Wielkimi krokami zbliża się Krakowski Festiwal Filmowy. Jubileuszowa, 65. odsłona festiwalu będzie wyjątkową okazją do celebrowania kina, a także do pięknych podsumowań i wzruszających pożegnań. Kończy się bowiem epoka, gdy wydarzeniu dyrektorował Krzysztof Gierat, który po 25 latach rezygnuje z funkcji.
Jako dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat gościł największych twórców filmowych  Michelangela Antonioniego, Wima Wendersa czy Romana Polańskiego
Jako dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat gościł największych twórców filmowych – Michelangela Antonioniego, Wima Wendersa czy Romana PolańskiegoFoto: Art Service 2/PAP

W czasie swojej kadencji dyrektorskiej Krzysztof Gierat gościł największych twórców filmowych - Michelangela Antonioniego, Wima Wendersa, Romana Polańskiego. Z Robertem De Niro spacerował po krakowskim rynku, z Andrzejem Wajdą wznosił toast płonącą śliwowicą, a ze Stevenem Spielbergiem jadł pierogi na Kazimierzu.


>>> Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Gieratem, dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego


Krzysztof Gierat rezygnuje z funkcji dyrektora Krakowskiego Festiwalu Filmowego

- Z tą decyzją nosiłem się od jakiegoś czasu. Pokochałem krakowski festiwal. Przez ćwierć wieku żyłem nim bardzo intensywnie, ale warto oddać go młodszym. Cztery lata temu przekazałem zarząd Krakowskiej Fundacji Filmowej w ręce kobiet: Barbary Orlicz-Szczypuły, która była ze mną od początku, budując biuro od podstaw, Patrycji Czarny i Katarzyny Wilk. Tworzą świetny zespół, organizując festiwal i promując polskie filmy dokumentalne i krótkometrażowe za granicą. Będę im gorąco kibicował - poinformował Krzysztof Gierat.

Czytaj także:

"Wprowadził festiwal w wiek XXI"

Barbara Orlicz-Szczypuła oceniła, że Krzysztof Gierat "wprowadził festiwal w wiek XXI, stworzył go na nowo, wykreował autorskie wydarzenie, które przywróciło dokument i krótki metraż widzom w Polsce, ale również stało się świetnie rozpoznawalną marką międzynarodową, co służy promocji polskich filmowców". Jej zdaniem kamieniami milowymi w historii imprezy były: uproszczenie nazwy festiwalu, ustanowienie konkursu dokumentalnego i DocFilmMusic, uruchomienie Kina pod Wawelem.

- Dzięki jego pasji do kina, którą nas przez te wszystkie lata zarażał, możemy kontynuować organizację festiwalu w świetnym zespole, kierując się ideą współpracy, otwartości i tolerancji - zaznaczyła. 

"Skazany na kino"

Krzysztof Gierat to juror obieżyświat. Odwiedził festiwale filmowe w ponad czterdziestu krajach. Lata po świecie, by w jakimś zakątku globu… odkryć interesujące go filmy. Te spotkania i podróże to niewyczerpane źródło wspomnień i anegdot, które w książce zatytułowanej "Skazany na kino" zebrała Ewa Ziembla. 


***

Krzysztof Gierat

  • Krzysztof Gierat urodził się w 1955 r. w Żarach. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiował także w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
  • Był współtwórcą m.in. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Pełnił również funkcję wiceprezydenta miasta Krakowa i dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz dyrektora generalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
  • Członek pierwszej rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005-2008, a także Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
  • W 2000 roku został dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Założył Krakowską Fundację Filmową i kierował nią w latach 2003-2021.
  • Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Nagrodą Miasta Krakowa.

Krakowski Festiwal Filmowy jest organizowany od 1961 roku, uchodzi za najstarszy festiwal filmowy w Polsce i należy do najstarszych na świecie przeglądów poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Tegoroczna, 65. edycja wydarzenia trwać będzie od 25 maja do 1 czerwca.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Małgorzata Nieciecka-Mac

Data emisji: 21.05.2025

Godzina emisji: 19.10

IAR/PAP/zch/k/am

Czytaj także

Krakowski Festiwal Filmowy. "Jestem postacią fikcyjną" filmem otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 13:25
- To niezwykłe kino, bardzo dynamiczne, bardzo energetyczne. Takie, jaki sam jest Andrzej Seweryn. To film zrealizowany w sposób typowo dokumentalny. To znaczy kamera, zupełnie nie ingerując, nie kreując rzeczywistości, towarzyszyła panu Andrzejowi krok w krok w każdej sytuacji. Pan Andrzej zgodził się na to, nie ingerował w proces powstawania filmu i powstało absolutne dzieło - mówił w Dwójce Krzysztof Gierat, dyrektor 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, o filmie "Jestem postacią fikcyjną", który 26 maja otworzy to wydarzenie.
rozwiń zwiń