"W teatrze najsmutniejsze jest kombatanctwo"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 19:58
- Nie wierzę w historię teatru, wierzę w jego pamięć. Historia teatru jest martwa z zasady - wyznawał w Dwójce krytyk teatralny Tadeusz Nyczek.
Audio
  • Tadeusz Nyczek i Paweł Głowacki dyskutują o teatrze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kiedy idę do teatru, który kiedyś odnosił wspaniałe sukcesy i jego twórcy dziś usiłują odgrzewać stare kotlety, to jest to sztuczne, bo widownia jest już inna niż w czasach dawnej świetności - uważa Tadeusz Nyczek
"Kiedy idę do teatru, który kiedyś odnosił wspaniałe sukcesy i jego twórcy dziś usiłują odgrzewać stare kotlety, to jest to sztuczne, bo widownia jest już inna niż w czasach dawnej świetności" - uważa Tadeusz NyczekFoto: FLICKR/Al King

Punktem wyjścia do dyskusji z Tadeuszem Nyczkiem była jego nowa książka "Nawozy sztuczne dla artystów i sprzątaczek" zawierająca felietony publikowane w ostatnich latach w miesięczniku "Dialog". Dla publicysty są one próbą podzielenia się z czytelnikami swoją teatralną pamięcią. - Ona bywa obciążeniem - opowiadał gość Jacka Wakara. - Na przykład kiedy idę do teatru określanego przez krytyków jako coś niesłychanie odkrywczego i wtedy moja pamięć wywołuje mi szereg przykładów z mojej przeszłości prehistorycznej, w której już takie rzeczy widywałem.

Mimo to Tadeusz Nyczek wyznawał, że woli, kiedy teatr zaczyna się od nowa, niż gdy próbuje odgrzewać swoją niegdysiejszą chwałę, ponieważ z teatrem jest inaczej niż z muzyką, filmem czy literaturą...

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie:
Jacek Wakar
Goście: Tadeusz Nyczek i Paweł Głowacki
Data emisji: 18.02.2015
Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Jacek Wakar KULTURA TEATR
Czytaj także

"Kiedyś trzeba było grać w Wigilię"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 08:00
- Zobowiązywał nas do tego kontrakt. A na widowni była co najwyżej kompania wojska - wspominał nieciekawe czasy Krzysztof Kowalewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybitny i okrutny. Bogusławski według Węgrów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 19:44
- To niezwykle ciekawy splot historii i fantazji autorskiej - mówiła o sztuce "Szalbierz" Györgyego Spiró dr Halina Waszkiel, autorka prac o teatrze i dramacie XIX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koncert życzeń". Najdziwniejszy debiut Danuty Stenki

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 12:30
– Gdy reżyserka Yana Ross przedstawiła swój pomysł na scenografię, padł na mnie blady strach – mówiła wybitna aktorka o pierwszym monodramie w swojej karierze.
rozwiń zwiń