REKLAMA

Seks, PRL i film. "Sztuka kochania" wciąż aktualna?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 15:26
Co książka zmieniła w świadomości pierwszych czytelników? Jaki jest sens sięgać po nią dziś? Dlaczego warto prześledzić biografię Wisłockiej?
Kadr z filmu Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
Kadr z filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"Foto: Jarosław Sosiński/Watchout Productions

"Umiała kochać, ale nie potrafiła żyć" - tak o Michalinie Wisłockiej w jednym z wywiadów opowiadała jej córka Krystyna Bielewicz. Polska lekarka, ginekolog, cytolog i seksuolog, autorka "Sztuki kochania" stała się bohaterką filmu Marii Sadowskiej, który cieszy się wielką popularnością w polskich kinach - podczas weekendu otwarcia obejrzało go blisko 300 000 widzów.

Produkcja w komediowej konwencji opowiada o życiu Wisłockiej i niełatwej drodze do tego, by "Sztuka kochania" ujrzała światło dzienne. Udało się to mimo długotrwałego sprzeciwu Komitetu Centralnego PZPR, które bało się reakcji Kościoła. Z drugiej strony hierarchowie kościelni nie chcieli zatargu z partią i dlatego też nie wyrazili wsparcia dla publikacji.

Ale film Sadowskiej to również opowieść o tym, że kobieta znająca problemy życiowe wielu par i małżeństw (głównie kobiet), kierująca swój poradnik do tych, którzy chcieliby pogłębić relację z ukochaną osobą, sama najpierw długi czas czekała na osobiste spełnienie, a potem okazało się, że jest ono nietrwałe.

O "Sztuce kochania" i jej autorce porozmawiamy z Violettą Ozminkowski, autorką biografii "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki", Krzysztofem Rakiem, scenarzystą filmu "Sztuka kochania", a także prof. Zbigniewem Izdebskim.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w czwartek (2.02) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Paweł Siwek.

mc/bch

Czytaj także

Michalina Wisłocka, czyli "wszystkie boginie Olimpu"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 10:00
- To złożona osobowość, obejmująca także elementy mitu prometejskiego. Ona walczyła z systemem, wprowadzając w PRL rewolucję seksualną - opowiadał Krzysztof Rak, scenarzysta filmu o autorce pierwszego polskiego podręcznika seksuologii z lat 70.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tragiczna i wyzwolona". Film o Michalinie Wisłockiej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 10:00
- Z jednej strony Wisłocka dała nam podręcznik mądry, delikatnie napisany, a z drugiej: to, co radziła, nie do końca umiała zrealizować w swoim życiu - mówił Krzysztof Rak, scenarzysta filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" w reżyserii Marii Sadowskiej.
rozwiń zwiń