Krzysztof Zanussi: nie czuję się starcem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 18:15
- To już za kilka dni, więc muszę powiedzieć, że zbliżająca się okrągła rocznica urodzin robi na mnie ogromne wrażenie. Myślałem, że osiemdziesięciolatek to starzec, a tymczasem to jestem ja. A ja się nie czuję starcem, chociaż nim jestem. Mam zatem, jak widać, kłopot z tożsamością – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
Audio
  • (Przed)urodzinowe spotkanie z Krzysztofem Zanussim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Krzysztof Zanussi
Krzysztof ZanussiFoto: Artur Reszko/PAP

Gościem audycji był scenarzysta, producent, wielokrotnie nagradzany wybitny reżyser. 17 czerwca Krzysztof Zanussi skończy 80 lat.

- Tak, odbieram wiele nagród, ale zawsze się boję, czy to aby nie są nagrobki. Mam jednak ciągle plany, ogromną ilość spotkań, wiele podróżuję. Przez lata nie zauważałem nawet, jakie to ważne i cenne. Nasza cywilizacja wyprodukowała szczególną formę samotności i wychodzenie z niej w jakiejkolwiek postaci, choćby spotkania w domu kultury jest niepodważalną wartością – przekonywał wybitny twórca. – Jeżdżąc po tak zwanej prowincji, która prowincją dziś wcale nie jest, spotykam bardzo wielu ludzi światłych, ciekawych spraw sztuki, chcących rozmawiać poważnie – dodał Krzysztof Zanussi.

W czasie rozmowy próbowaliśmy dokonać bilansu bogatego, twórczego życia arysty. Jak ten bilans wypadł? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Krzysztof Zanussi: nauka nie zastąpi religii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 14:00
- Nauki ścisłe dają dziś narzędzie poznawcze, które może być przydatne, żeby pogodzić się z własną ułomnością. Mówią o ograniczeniach, które poprzednio, przez wiek XIX, nie chcieliśmy przyjąć do wiadomości – podkreślał w Dwójkowej rozmowie Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Borcuch: nie wiem dlaczego Amerykanie lubią moje filmy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 18:10
- Zawsze myślałem o sobie jako o twórcy europejskim, z jakiegoś powodu, Amerykanie lubią moje filmy. Do tego stopnia, że kiedyś dostałem propozycję realizacji serialu. O wampirach. Zabrałem scenariusze ze sobą do Polski, ale nie podjąłem się tego zadania – mówił w Dwójce ceniony reżyser.
rozwiń zwiń