Muzyka rozrywkowa w międzywojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 19:16
- Patrząc na obfitość rynku rozrywki międzywojennej, to nadrabianie straszliwych zaległości po tylu latach zaborów jest bardzo istotnym elementem. Po prostu nagle chcieliśmy "doszlusować" do Europy i do świata i jednocześnie złączyło się to z ogólnoświatową modą i przemianą kulturową - opowiadał muzyk Jan Emil Młynarski.
Audio
  • Dyskretny urok międzywojnia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Eugeniusz Bodo jako Zygmunt Modecki i Hanna Karwowska jako Teresa Sikorzanka w jednej ze scen filmu.
Eugeniusz Bodo jako Zygmunt Modecki i Hanna Karwowska jako Teresa Sikorzanka w jednej ze scen filmu.Foto: NAC

"Bo to się zwykle tak zaczyna", "Noc w wielkim mieście" czy "Warszawo, moja Warszawo" - te piosenki nucimy dziś jak współczesne przeboje. A to za sprawą artystów, którzy biorą na warsztat muzykę polskiego międzywojnia. Zdaniem Noama Zylberberga i Jana Emila Młynarskiego, ruch muzyki rozrywkowej czy popularnej, który zaczął się w latach 20. i 30., to coś, czego wcześniej nie było. Na całym świecie, również w Polsce, zaczęły się pojawiać sceny muzyczne, a każda z tych scen miała inny charakter i styl.

Jak zaznaczają rozmówcy, dziś język muzyki rozrywkowej jest zdefiniowany i opisany w książkach. Jednak 90 lat temu był czymś zupełnie nowym i dopiero pojawiało się pojęcie "muzyk rozrywkowy". Jan Emil Młynarski podkreślił, że muzycy w Polsce byli wówczas kształceni tylko klasycznie, a orkiestry jazzowe były czymś nowoczesnym. Zadania, jakie wtedy przydzielano instrumentalistom, bardzo często przekraczały ich możliwości i musieli te zaległości bardzo szybko nadrobić. - Warszawa w 1918 roku była prowincjonalnym miastem, w porównaniu z Petersburgiem, Berlinem, Londynem czy Paryżem. Ale tutaj substancja ludzka była wyjątkowa i w jednym miejscu i czasie nastąpił niesamowity wybuch talentów ze wszystkich stron - mówił założyciel Jazzbandu Młynarski-Masecki.

Dlaczego współcześni muzycy fascynują się muzyką międzywojnia? Gdzie leży granica między jej rekonstrukcją a imitacją? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Monika Zając

Goście: Jan Emil Młynarski (założyciel Jazzbandu Młynarski-Masecki) i Noam Zylberberg (lider Małej Orkiestry Dancingowej)

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

"Grzechy Paryża Północy" - książka, która odsłania ciemne oblicze międzywojnia

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 19:40
- Wychwalając II Rzeczpospolitą nie można zapomnieć o jej mrocznych stronach - mówił historyk i filozof Paweł Rzewuski na antenie Polskiego Radia 24. Gość audycji jest autorem książki "Grzechy Paryża Północy", która opowiada o nieznanym obliczu Warszawy międzywojnia.
rozwiń zwiń