Piotr Gociek: to bardziej film Guillermo del Toro niż "Pinokio"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 18:35
- Film jest reklamowany jako "Guillermo del Toro: Pinokio". Po obejrzeniu go myślę, że te literki w nazwisku reżysera mogłyby być jeszcze większe. Nawet zanotowałem sobie, podśmiewając się, że to taki Pinokio w Labiryncie Fauna - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek o najnowszej adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego.
Pinokio Guillermo del Toro
Pinokio Guillermo del Toro Foto: mat. prasowe

Autorska wersja "Pinokia"

Nagrodzony Oscarem Guillermo del Toro przedstawia własną wersję klasycznej powieści Carla Collodiego o drewnianej kukiełce, która magicznie ożywa, aby wlać otuchę w serce pogrążonego w żałobie stolarza imieniem Geppetto. Stworzony w technice animacji poklatkowej film opowiada o przygodach chłopca, który szuka swojego miejsca w świecie.

Animacja Guillermo del Toro nie jest jednak filmem dla dzieci. Akcja obrazu została umieszczona w czasach II wojny światowej, która gra tu znaczącą rolę. Geppetto przeżywa stratę syna i właśnie dlatego postanawia wystrugać drewnianą lakę.

"Pinokio" - od niedawna dostępny na platformie streamingowej i w wybranych kinach - jest pierwszym filmem pełnometrażowym Guillermo del Toro od czasu "Kształtu wody", nagrodzonego aż czterema Oscarami, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy film. Ale istnieje także Disneyowska wersja z 1940 i 2022, a także wiele innych: włoskich, amerykańskich...

Do czego potrzebujemy Pinokia?

Najnowsza adaptacja klasycznej baśni była dla prowadzących audycję punktem wyjścia do rozmowy o dziejach tekstu Carla Collodiego na kinowym ekranie.

- Po raz pierwszy zetknęłam się z "Pinokiem" jako dziecko. Przyznam szczerze, że do dzisiaj kocham i książkę, i film Disneya, ten z 1940 roku. Rzecz, która w tej historii najbardziej mnie interesowała, i tak jest do dziś, to cała ta sekwencja w brzuchu wieloryba - wyznała Adriana Prodeus.


Posłuchaj
29:26 Dwójka OWZK 13.12.2022.mp3 O dziejach "Pinokia" Carla Collodiego na kinowym ekranie (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Co sprawia, że drewniany chłopiec jest tak nośnym symbolem opowieści dla widzów w każdym wieku? Do czego potrzebujemy Pinokia?

Zobacz zwiastun filmu "Guillermo del Toro: Pinokio":

[YT: Netflix Polska/Guillermo del Toro: Pinokio | Oficjalny zwiastun | Netflix]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Piotr GociekAdriana Prodeus 

Data emisji: 13.12.2022

Godzina emisji: 17.30

uk/pg/kor

Czytaj także

Gigantyczne ryzyko i kasowy hit wszech czasów. 82 lata od premiery "Przeminęło z wiatrem"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 05:45
15 grudnia 1939 roku miała miejsce premiera filmu "Przeminęło z wiatrem" w reżyserii Victora Fleminga. Obraz nagrodzono dziesięcioma Oscarami. Film zarobił na świecie ponad 400 mln dolarów, co – po uwzględnieniu inflacji – nadal pozostaje największym sukcesem finansowym w dziejach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amant, śpiewak, więzień NKWD. Czy Eugeniusz Bodo stał się ikoną polskiej popkultury?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 21:50
O tym wszechstronnie uzdolnionym aktorze, którego śmierć przez dekady stanowiła zagadkę, powstało już kilka książek biograficznych. Jest stale obecny w prasie, radiu i telewizji: piosenkarskie evergreeny z jego repertuaru wciąż goszczą na falach eteru, nierzadko sięgają po nie wykonawcy współcześni, filmy z udziałem artysty oklaskują zaś kolejne generacje Polaków.
rozwiń zwiń