Historia

Francis Scott Fitzgerald – Wielki Gatsby jak Wokulski

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 05:45
21 grudnia 1940, zmarł Francis Scott Fitzgerald, amerykański pisarz, nowelista, autor m.in. "Wielkiego Gatsby’ego".
Audio
  • Piotr Kofta i Magdalena Miecznicka dyskutują o książce "Wielki Gatsby" w audycji Małgorzaty Szymankiewicz z cyklu "Czytelnia" (PR 9.06.2013)
Francis Scott Fitzgerald, 4 lipca 137, fot. Carl Van Vechten, źr. Wikimedia Commonsdp
Francis Scott Fitzgerald, 4 lipca 137, fot. Carl Van Vechten, źr. Wikimedia Commons/dp

W postaci Nicka Carrawaya, głównego bohatera najsłynniejszego dzieła Fitzgeralda, odnaleźć można liczne zapożyczenia z biografii autora. Obaj pochodzili z niewielkich miast, obaj uczęszczali do dobrych uczelni (Fitzgerald uczył się w Princeton, jego bohater – w Yale). Obaj służyli w armii podczas I wojny światowej, a po jej zakończeniu szukali szczęścia w wielkich miastach. A czas był ku temu idealny.

- Mamy początek lat 20. i wielką prosperitę gospodarczą po I wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych – wyjaśniał Piotr Kofta w audycji Małgorzaty Szymankiewicz.

Fitzgeraldowi udało się odnieść sukces. To z kolei zbliża go do tytułowego bohatera "Wielkiego Gatsby’ego". W postaci Gatsby’ego, zabiegającego o uczucie dawnej ukochanej Daisy, autor przedstawił swoje starania o miłość żony Zeldy.

Historia Gatsby’ego była też dla Fitzgeralda pretekstem do kontestacji mitu amerykańskiego snu.  

- Na napięciu między właścicielami starych fortun i nuworyszami zbudowana jest socjologiczna część książki - mówiła Magdalena Miecznicka w audycji z cyklu "Czytelnia".

Fitzgerald umieścił swojego bohatera, pracowitego romantyka, wśród ludzi, którzy swoje fortuny odziedziczyli. Podobny konflikt ukazał wcześniej w "Lalce" Bolesław Prus.

Tytułowy bohater "Wielkiego Gatsby’ego" skończył tragicznie. Podobny los spotkał Francisa Scotta Fitzgeralda. Nie odnalazł szczęścia w małżeństwie z niestabilną emocjonalnie żoną, co wpędziło go w romanse i alkoholizm. Zmarł przedwcześnie, w wieku 44 lat, udowadniając tezę o fałszywości mitu "amerykańskiego snu" zawartą w swoim najważniejszym dziele.

bm

 

 


Zobacz więcej na temat: HISTORIA literatura USA

Czytaj także

Mark Twain – ojciec amerykańskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 05:50
"Ojcem amerykańskiej literatury" nazwał go William Faulkner. Z kolei Ernest Hemingway powiedział, że amerykańska literatura rozpoczęła się od opublikowania "Przygód Hucka". Jaki był Mark Twain?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Isaac Asimov - pisarz, który podejrzał przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 05:40
- Jest to człowiek, chyba jeden z niewielu, który potrafił ogarnąć stan wiedzy ludzkości. Dla niego literatura wysokonakładowa była mechanizmem popularyzacji nauki, która się coraz bardziej hermetyzuje - mówiła o wybitnym autorze Anna Calikowska, redaktor pisma o tematyce science-fiction.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Ellroy. Wszystkie brudy Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 15:28
W "Dwukropku" porozmawiamy o amerykańskim pisarzu Jamesie Ellroyu przy okazji polskiej premiery jego nowej powieści "Perfidia".
rozwiń zwiń