"Przebierańcy w nicości". Piotr Paziński w krainie obrazów Witolda Wojtkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2023 18:00
Gościem tego wydania audycji z cyklu "O wszystkim z kulturą" był Piotr Paziński, autor właśnie wydanej książki "Przebierańcy w nicości. Rzecz o malarstwie Witolda Wojtkiewicza".
Piotr Paziński jest eseistą, powieściopisarzem i tłumaczem. Jego najnowsza książka nosi tytuł Przebierańcy w nicości
Piotr Paziński jest eseistą, powieściopisarzem i tłumaczem. Jego najnowsza książka nosi tytuł "Przebierańcy w nicości"Foto: Dominik Pisarek/Forum

Piotr Paziński - eseista, powieściopisarz i tłumacz - w swojej najnowszej książce powraca do zainteresowań rzeczywistością kaleką, nieudaną, światem jako teatrem marionetek, pilnie obserwowanym choćby w "Atrapach stworzenia". Tym razem kanwą dla książkowej opowieści jest malarstwo modernistycznego, młodo zmarłego artysty - Witolda Wojtkiewicza.

O źródłach jego fascynacji tym właśnie artystą, o tym, gdzie mieści się utracona Arkadia i dlaczego Wojtkiewicz obrazował świat jako arlekinadę, rozmawialiśmy w audycji z Piotrem Pazińskim.

***

Witold Wojtkiewicz (1879-1909), może najwybitniejszy malarz polskiego modernizmu, tajemnicę swojej sztuki zabrał do grobu. Przez całe krótkie życie, naznaczone ciężką chorobą serca i świadomością, że artystycznej wizji nie zdąży rozwinąć, towarzyszyło mu przeczucie kruchości i absurdalności istnienia. Wyraził je w cyklach fantasmagorycznych scen rodzajowych, w których za temat przewodni obrał dzieciństwo, teatr, szaleństwo i śmierć.

Piotr Paziński uważa, że Wojtkiewicz "prosi się o nowe interpretacje" i proponuje własne odczytania jego sztuki. W dwóch częściach książki - Arkadia i Arlekinada - podejmuje twórczą dyskusję z wybitnymi znawcami Wojtkiewicza: Jerzym Ficowskim i Wiesławem Juszczakiem. Tytuł książki, "Przebierańcy w nicości", jest parafrazą poetyckiego komentarza Wisławy Szymborskiej.

[opis wydawnictwa]


Posłuchaj
29:13 2023_10_25 17_29_44_PR2_O_Wszystkim_z_Kultura.mp3 "Przebierańcy w nicości". Piotr Paziński w krainie obrazów Witolda Wojtkiewicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 17.30

pg/mo

Czytaj także

Ferdynand Ruszczyc. Pejzaż i symbol

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:40
87 lat temu, 30 października 1936 roku zmarł wybitny malarz i grafik okresu Młodej Polski, Ferdynand Ruszczyc. Artysta wzbogacał poruszające pejzaże warstwą symboliczną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Piotr Potworowski, malarz, dla którego inspiracją było światło

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 05:38
W różnych okresach życia mówiono do niego Piotr, Pierre, Peter i ponownie Piotr. Choć pierwszym jego imieniem, ale bardzo rzadko używanym, był Tadeusz. Malarz, scenograf, a także pedagog zakochany w świetle i kolorze. Członek przedwojennej grupy kapistów. Artysta odszedł 24 kwietnia 1962 roku.
rozwiń zwiń