"Hit Man". Richard Linklater odświeża komedię kryminalną

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 19:31
- Sens filmu "Hit Man" na ubiegłoroczny Festiwalu w Wenecji wspominam jako jeden z najlepszych. Po tygodniu oglądania bardzo wysoko oktanowego kina artystycznego, mniej lub bardziej ambitnego, my dziennikarze nie bawiliśmy się chyba tak dobrze na żadnej innej projekcji. Biliśmy brawo, śmialiśmy się, była to świetna odtrutka na nadęte kino, które traktuje widzów jak idiotów - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Kadr z filmu Hit Man (reż. Richard Linklater)
Kadr z filmu "Hit Man" (reż. Richard Linklater)Foto: materiały prom./Kino Świat
  • "Hit Man" w reżyserii Richarda Linklatera to miks screwball comedy, kina noir i dialogów jak z powieści Elmore'a Leonarda.
  • Grający główną rolę Glen Powell dołącza do wąskiego grona aktorów emanujących dziś hollywoodzką charyzmą w starym stylu.
  • - To kino lekkie, rozrywkowe, które zakłada, że my wszyscy znamy pewne konwencje i figury i się tym bawi - przekonywała w Dwójce Adriana Prodeus.

"Hit Man" to komediowy film sensacyjny w reżyserii wielokrotnie nominowanego do Oscara – Richarda Linklatera ("Boyhood", cykl "Przed wschodem słońca").

Richard Linklater - między art housem a rozrywką

- To bardzo ciekawa postać, która tak trochę wędruje między kinem art house'owym a bardziej komercyjnym - podsumował Piotr Gociek.

Scenariusz nowego filmu amerykańskiego reżysera zainspirowały prawdziwe, choć nieprawdopodobne wydarzenia, opisane w 2001 roku na łamach magazynu "Texas Monthly". 

"Hit Man" - jak odświeżyć komedię kryminalną sięgając do klasycznych wzorców

Na co dzień skryty i nieśmiały profesor filozofii Gary Johnson (Glen Powell), pokazuje drugie oblicze, dorabiając jako "fałszywy zabójca" na usługach Departamentu Policji z Nowego Orleanu. Obdarzony niespotykanym talentem do zdumiewających metamorfoz i przebieranek, mężczyzna nie ma sobie równych w wyłapywaniu ludzi planujących morderstwa swoich wrogów.

Posłuchaj
28:46 Dwójka OWZK 28.05.2024.mp3 O filmie "Hit Man" w reżyserii Richarda Linklatera (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Co jednak, gdy - podszywając się pod uwodzicielskiego killera - sam znajdzie się pod wpływem i urokiem kobiety, którą zamierzał posłać za kratki? Czy uwikłany w gorący romans zdoła oprzeć się pięknej Madison (Adria Arjona), czy też sam stanie się ofiarą w tej przebiegłej grze pozorów?

[korzystano z materiałów dystrybutora filmu]

ZOBACZ ZWIASTUN:

[źródło: YouTube/KinoSwiatPL]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

Data emisji: 28.05.2024

Godz. emisji: 17.30 

pg

Czytaj także

"DogMan" - Luc Besson powraca z nowym filmem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 17:31
W audycji rozmawialismy o tym, do jakich tematów i obsesji powraca Luc Besson w swoim najnowszym filmie pt. "DogMan".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gociek: "Diuna 2" to kino, którego już się nie robi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 20:00
- Dziś powiemy o filmie przez wielkie "F", który trzeba oglądać w kinie przez wielkie "K" - tak Adriana Prodeus mówiła w Dwójce o drugiej części filmowej epopei pt. "Diuna" (reż. Denis Villeneuve).
rozwiń zwiń