Gra w kapsle na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:00
- Młodzi uczestnicy warsztatów najpierw zdobywali wiedzę na temat dawnych gier podwórkowych, żeby finalnie zagrać w nie z wykorzystaniem systemów czułych na ruch i światło - o projekcie BUUM mówili w Dwójce organizatorzy Edyta Ołdak i Paweł Heppner.
Audio
  • Gra w kapsle na miarę XXI wieku. Relacja z warsztatów BUUM (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Gra w kapsle przygotowana w ramach przedsięwzięcia BUUM zrealizowanego przez stowarzyszenie Z Siedzibą w Warszawie
Gra w kapsle przygotowana w ramach przedsięwzięcia BUUM zrealizowanego przez stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie"Foto: http://www.buum.org/pl/c.c.

- Kapsle, klasy i cymbergaj to gry, które udało nam się przełożyć na współczesne technologie - opowiadała Edyta Ołdak w audycji "Kwadrans bez muzyki". Do modyfikacji dawnych zabaw wykorzystano elektroniczny system Arduino, który w prosty sposób przetwarza bodźce ze świata zewnętrznego na konkretne działanie różnych mechanizmów.

- Modyfikacja zabawy w kapsle polegała na tym, że za pomocą trafienia kapselkiem w czuły punkt na planszy pompował się balon. Trafienia nie były premiowane punktami, ale sekundami. Trafienie w najdalszy punkt dawało 50 sekund pompowania balona. Wygrywał ten, komu udało się przebić balon - wyjaśniał Paweł Heppner.

Ważnym elementem warsztatów zrealizowanych na Mazowszu i Podlasiu były spotkania dzieci z seniorami, którzy opowiadali, jak się bawiono na podwórkach, zanim głównym centrum rozrywki stał się domowy komputer.

- Oprócz zasad gier typu cymberagaj czy klipa dowiedzieliśmy się, że dawniej dzieci na Podlasiu zbierały szyszki, bo szyszki były rodzajem pieniądza po wojnie. Można było za nie kupić zabawki - opowiadała Edyta Ołdak.

W ramach projektu powstają także gry on-line dla najmłodszych. Docelowo powstanie 14 gier.

Przedsięwzięcie BUUM (3.02-12.07) przygotowało stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie". Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji, w której z organizatorami - Edytą Ołdak i Pawłem Heppnerem - oraz z Barbarą Derlicką, emerytowaną polonistką, która brała udział w warsztatach i wspominała dawne gry rozmawiał Paweł Siwek.

Uczestnicy
Uczestnicy warsztatów BUUM rozmawiają z seniorami o dawnych zabawach; http://www.buum.org/pl/c.c.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: dzieci gry planszowe
Czytaj także

Szachy od przedszkola? Graj i rozwijaj

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 09:14
Pomogą w nauce matematyki, rozwiązywaniu problemów, a w przyszłości - prowadzeniu biznesu! Gra w szachy pomaga także w rewalidacji dzieci niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zagraj w grę, której nie da się wygrać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 14:48
Gry są ważną częścią naszej kultury – uważa Daniel Goepfert dyrektor Instytutu Goethego w Krakowie organizatora Międzynarodowego Festiwalu Instynkt Gry.
rozwiń zwiń