X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie jest Żydem ani gojem, ale przyjacielem moim"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
Tak o Jerzym Ficowskim napisał Arnold Słucki, polski poeta żydowskiego pochodzenia. W 90. rocznicę urodzin o pisarzu i badaczu folkloru opowiadał Krzysztof Czyżewski z Fundacji "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.
Audio
  • Krzysztof Czyżewski opowiada o Jerzym Ficowskim jako "Człowieku Pogranicza" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Jerzy Ficowski
Jerzy FicowskiFoto: PAP/Z. Lenkiewicz

W 1999 r. fundacja przyznała Jerzemu Ficowskiemu pierwszy na świecie tytuł "Człowieka Pogranicza". Krzysztof Czyżewski mówił, że dla niego wybór ten był oczywisty. – Ficowski był dla mnie pierwszym człowiekiem pogranicza – powiedział. – U wszystkich innych zawsze był swój, był u siebie. Ta niezwykła zdolność wkraczania w inne światy czyniła z niego wędrowca ku innym horyzontom. Był argonautą, który ciągle odrywał się od swojego brzegu ku nieznanemu – mówił.

– Najbardziej niezwykłe jest w nim to, że cały czas zajmował się innymi ludźmi. To nie jest typowe dla poety, że tyle czasu, energii i poświęcenia wkłada w odkrycie dzieł innych ludzi i innych kultur – zauważył Krzysztof Czyżewski. – Poprzez świat cygański, Schulzowski, żydowski, świat malarstwa Wojtkiewicza lub Makowskiego dochodził do siebie, budował swój własny, indywidualny język. To niezwykła sztuka człowieka pogranicza – dodał pisarz.

Jerzy Tadeusz Ficowski (ur. 4 września 1924, zm. 9 maja 2006) był poetą, eseistą, autorem tekstów piosenek. Walczył w Armii Krajowej i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Badał folklor żydowski i cygański. Jego książka "Cyganie na polskich drogach" do dziś pozostaje biblią cyganologów.

"Kwadrans bez muzyki" prowadziła Joanna Szwedowska.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Cyganie Jerzy Ficowski Sejny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Ficowski – refleksje i wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 14:50
W 5. rocznicę śmierci wybitnego poety przywołujemy jego wspomnienia nagrane w roku 2003.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tuwim przebojowy" był człowiekiem strachliwym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 11:00
- Uważano go za twórcę nieustraszonego, a on po prostu słowami mocnymi dodawał sobie animuszu - wspominał Jerzy Ficowski. W Roku Tuwima wspominamy, co o jego twórczości mówił inny mistrz słowa: poeta, tłumacz, znawca Schulza i, właśnie, twórczości autora "Balu w operze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papusza: gdybym nie czytała i nie pisała, byłabym szczęśliwa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 12:12
W 1953 roku w Związku Literatów Polskich Papusza błagała, żeby spalili książkę "Cyganie polscy” Jerzego Ficowskiego. Na pytanie: "Co w niej jest?” odpowiedziała - falorykta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Ficowski i biblia cyganologii

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 10:00
- Chociaż rzeczywistość się zmienia, wciąż jest tak, że chcąc mówić o Cyganach, musimy sięgnąć do Ficowskiego - mówił w Dwójce cyganolog Andrzej Grzymała-Kazłowski o wznowionych książkach Jerzego Ficowskiego "Cyganie na polskich drogach" i "Demony cudzego strachu".
rozwiń zwiń