13 spojrzeń na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 18:40
Rozmowa z autorką książki "13 portretów z Warszawą w tle” – dr Anną Pycką.
Audio
  • Rozmowa z autorką książki "13 portretów z Warszawą w tle” – dr Anną Pycką (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Panorama Warszawy
Panorama WarszawyFoto: Wikipedia/CC/Lemarx

Kim są "sportretowani” mieszkańcy stolicy? To dwanaście wybranych przez autorkę osób - reprezentantów różnych profesji, począwszy od tych z pierwszych stron gazet, przez osoby znane w swoim środowisku, po debiutantów. Są to ludzie starsi, którzy patrzą na Warszawę  współczesną, mając w pamięci jej dramatyczne losy wojenne i powstańcze, a także powojenne. Patrzą na to miasto dziś i akceptują lub krytykują to, co im się w nim podoba lub nie. Każdy z bohaterów opowiada swoją interesującą historię.

Trzynastą bohaterką tej książki jest Autorka, która potrafiła nakłonić do zwierzeń swoich rozmówców. A są to: Krystyna Sierpińska, prof. Alina Kowalczykowa, prof. Krystyna Cedro-Ceremużyńska, ksiądz prof. Marek Starowieyski, Ignacy Gogolewski, Wiesław Krzyżanowski, Stanisław Szpejewski, Mikołaj Warszawski, Małgorzata Wróblewska-Blikle, Henryk Malecha, Halina Gąsiorowska i Krystyna Fronczak. Wszyscy bohaterowie są nadal bardzo aktywni i wierni swoim pasjom.

"Kwadrans bez muzyki" przygotowała Iwona Malinowska.

mm/jp

Zobacz więcej na temat: HISTORIA literatura Warszawa
Czytaj także

"Tu było, tu stało", czyli o Warszawie, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 12:00
Ponad 60 budynków, ważnych z punktu widzenia architektury, zniknęło z krajobrazu Warszawy po 1989 roku. Wśród nich nieodżałowane perełki, o których w "Do południa" mówi Patrycja Jastrzębska, autorka mapy "Tu było, tu stało".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 18:00
- W miejscu Warszawy miało powstać zupełnie nowe miasto przeznaczone dla ludności niemieckiej. Planowano zachować zaledwie 18-tysięczną grupę Polaków na prawym brzegu Wisły jako niewolniczą siłę roboczą - mówił w nowej audycji "Miasta walczące" dr Paweł Ukielski z IPN.
rozwiń zwiń