X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 18:00
- W miejscu Warszawy miało powstać zupełnie nowe miasto przeznaczone dla ludności niemieckiej. Planowano zachować zaledwie 18-tysięczną grupę Polaków na prawym brzegu Wisły jako niewolniczą siłę roboczą - mówił w nowej audycji "Miasta walczące" dr Paweł Ukielski z IPN.
Audio
  • Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę (Miasta walczące/Dwójka)
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego Foto: Grzegorz Śledź / PR2

- Działania analogiczne do Planu Pabsta planowano podjąć w większości wschodnioeuropejskich metropolii. Po eksterminacji ludności żydowskiej Niemcy chcieli ograniczyć populację Słowian i uczynić z niej tanią siłę roboczą - wyjaśniała Aleksandra Richie, autorka książki "Warszawa 1944".- Ten plan zaczęto zresztą realizować już w 1939 roku. Proszę pamiętać, że w wyniku bombardowań podczas oblężenia Warszawy ucierpiało 70% budynków, a zginęło 18-19 tysięcy mieszkańców miasta. Choć były to dużo mniejsze zniszczenia niż te z 1944 roku, kiedy praktycznie zrównano Warszawę z ziemią, warto o nich pamiętać - dodała.

Niemcy nigdy nie zrealizowali Planu Pabsta tylko dlatego, że nie zdążyli. "Sprawą Słowian" planowali się bowiem zająć po Holokauście Żydów... Potworne plany wobec całej Europy Wschodniej powstrzymał też, nieprzewidziany przez Hitlera, skuteczny opór Armii Czerwonej. Z drugiej strony to właśnie trudna sytuacja na froncie wschodnim skłoniła Niemców do uczynienia z Warszawy swoistego ideologicznego symbolu. Aleksandra Richie nie bała się porównać w swojej książce stolicy Polski do Kartaginy. A goszcząca również w audycji Sylwia Chutnik błyskotliwie rozwinęła tę metaforę.

Sylwia
Sylwia Chutnik, dr Paweł Ukielski i Aleksandra Richie

Warto pamiętać, że okres okupacji to czas nieodwracalnych zmian nie tylko w architektonicznej, lecz również społecznej tkance Warszawy. - Przecież wymordowano całą ludność żydowską , czyli 30% populacji miasta! A po Powstaniu Warszawskim wypędzono ze stolicy większość mieszkańców. Tylko część z nich potem powróciła - przypomniał dr Paweł Ukielski.

Zachęcamy do serwisy specjalnego poświęconego Powstaniu Warszawskiemu>>>

Audycja poprowadzona przez Barbarę Schabowską to pierwsza odsłona "Miast walczących" - nowego cyklu Dwójki i Muzeum Powstania Warszawskiego poświęconego okupowanym, palonym, terroryzowanym, podzielonym i zwycięskim metropoliom. W kolejnych odsłonach przyjrzymy się traumom społeczności Paryża, Berlina i Nowego Jorku. - Chcemy porównać losy Warszawy i innych miast. Dla nas Powstanie Warszawskiej stało się rodzajem spoiwa. Jak na podobne traumy zareagowały inne miasta? - pyta retorycznie nasz gospodarz, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

mm, ei

Prowadząca
Prowadząca audycję Barbara Schabowska
Komentarze1
aby dodać komentarz
spacerolog2014-10-21 23:37 Zgłoś
Bardzo dobra dyskusja, pokazująca skutki Powstania Warszawskiego na tle innych wydarzeń epoki, nie grzęznąca w faktach ani drobiazgach, ale interpretująca wydarzenia na wyższym poziomie abstrakcji. Nie mogłem jej słuchać w całości gdy była transmitowana, dobrze że pojawiła się, ale szkoda że tylko w postaci streamingu, a nie w postaci podcastu (co z tymi słuchaczami którzy wolne słabe łącze do Internetu? A podcast można sobie ściągnąć i potem słuchać w wolnej chwili w miejscu gdzie nie ma zasięgu internetu, np. w samolocie).

Czytaj także

Miron Białoszewski czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"! Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:00
Po ponad 30 latach przypominamy słynne radiowe nagranie w nowym podziale: w 63 odcinkach 5-7 minutowych. Tak aby głos Białoszewskiego towarzyszył słuchaczom przez wszystkie dni Powstania, którego 70. rocznicę uroczyście obchodzimy w tym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasta Walczące - miejsca, które mają własne imiona

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 14:35
- Chcemy porozmawiać z osobami, które interesuje współczesna tożsamość Warszawy, Paryża, Berlina i Nowego Jorku oraz elementy składowe pamięci o wydarzeniach, które dotknęły te miasta w XX wieku - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń