REKLAMA

Brzeziński jedzie do Moskwy, Giedroyc - do Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 17:00
Kronikarska relacja z podróży do ZSRR w okresie odwilży to pierwszy tekst Zbigniewa Brzezińskiego dla "Paryskiej Kultury". I początek "Agonii komunizmu"...
Audio
  • Brzeziński jedzie do Moskwy, Giedroyc - do Nowego Jorku (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Zbigniew Brzeziński rozpoczął współpracę z Instytutem Literackim w Paryżu w 1956 roku, publikując w Kulturze i Zeszytach Historycznych.
Zbigniew Brzeziński rozpoczął współpracę z Instytutem Literackim w Paryżu w 1956 roku, publikując w "Kulturze" i "Zeszytach Historycznych".Foto: PAP/Jan Morek

"Agonia komunizmu" to tytuł zbioru artykułów Brzezińskiego z paryskiej "Kultury" i "Zeszytów Historycznych" w czasach zimnej wojny. - Impulsem były 85. urodziny profesora Brzezińskiego, ale też chęć przypomnienia jego prozachodniej myśli politycznej - mówiła inicjatorka i redaktorka zbioru dr Małgorzata Ptasińska. - Giedroyc widział w Brzezińskim partnera, który może Polakom otworzyć oczy na politykę zagraniczną USA i jej znaczenie dla świata - dodała.

Panowie spotkali się dopiero w 1961 roku - w Nowym Jorku. Korespondowali jednak regularnie przez ponad czterdzieści lat. Gość Ewy Stockiej-Kalinowskiej opowiadał m.in., jak Jerzy Giedroyc próbował w swoich listach wpłynąć na politykę USA wobec Polski.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Autor:
Ewa Stocka-Kalinowska
Data emisji:
18.11.2014
Godzina emisji:
15.00

mm

Czytaj także

Tomasz Wróblewski: Zbigniew Brzeziński przychodził do nas na rozmowy, ale w zasadzie były to jego wykłady.

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 19:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Gorbaniewska – wielka przyjaciółka Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 20:44
Wybitna poetka, pisarka, dziennikarka, bohaterka ruchu dysydenckiego w ZSRR odeszła w listopadzie zeszłego roku. Będziemy ją wspominać w niedzielny wieczór.
rozwiń zwiń