Watch Docs. "Propaganda w filmie wciąż jest obecna"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 17:00
– Kiedyś propaganda znaczyła tyle, co dziś marketing albo public relations – mówił Feliks Moeller, reżyser obrazu "Zakazane filmy" i gość festiwalu Watch Docs.
Audio
  • Watch Docs. "Filmowa propaganda wciąż jest obecna" (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Spośród około tysiąca produkcji nazistowskiego kina 40 tytułów najtwardszej propagandy nadal nie może być prezentowanych bez odpowiedniego wprowadzenia i dyskusji po pokazie
Spośród około tysiąca produkcji nazistowskiego kina 40 tytułów najtwardszej propagandy nadal nie może być prezentowanych bez odpowiedniego wprowadzenia i dyskusji po pokazieFoto: Dave Halberstadt/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

– Nadużycie perswazji jest domeną dyskursu publicznego wszędzie i zawsze – zauważył dyrektor festiwalu Maciej Nowicki. – W reżimach totalitarnych ma ono wyjątkowo groźne konsekwencje ze względu na kontrolę informacji, stopień nasilenia propagandy i przepojenie ideami politycznymi życia codziennego – dodał.

Feliks Moeller, autor "Zakazanych filmów", dokumentu o nazistowskiej propagandzie w latach przedwojennych, mówił, że wprawdzie zmieniły się technika i sposoby przedstawiania, lecz wciąż dostrzega się wiele tematów propagandowych. – Gdy pokazuję mój dokument młodzieży, która ogląda popularne amerykańskie filmy i seriale, słyszę często od niej, że widzi w nich propagandę podobną do tej nazistowskiej – opowiadał, wskazując m.in. słynny film "Rambo".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie:
Kamil Radomski
Goście:
Maciej Nowicki, Feliks Moeller
Data emisji:
8.12.2014
Godzina emisji:
15.00

mc/mm

Czytaj także

Elisabeth Åsbrink: nie wierzę w przeprosiny twórcy IKEI

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 19:00
– W latach 90. dowiedzieliśmy się o członkostwie Ingvara Kamprada w partii faszystowskiej, natomiast że był członkiem partii nazistowskiej, to jest już moje odkrycie - mówiła w Dwójce autorka reportażu "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa".
rozwiń zwiń