Wikipedia, czyli demokratyczny śmietnik

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 09:00
– Wikipedii zawdzięczamy naprawdę dużo. Dzięki niej wiemy, jak nie powinno się gromadzić wiedzy – mówił prof. Wiesław Godzic, socjolog i medioznawca.
Audio
  • Wikipedia, czyli demokratyczny śmietnik (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wikipedia istnieje od 15 stycznia 2001 r. i jest pierwszą wolną encyklopedią internetową
Wikipedia istnieje od 15 stycznia 2001 r. i jest pierwszą wolną encyklopedią internetowąFoto: Giulia Forsythe/flickr/cc

– Możemy korzystać z Wikipedii, ale bardzo ostrożnie – zaznaczył Wiesław Godzic. – Ona uczy nas tego, by być nieustannie czujnym. Jeśli całkowicie się jej oddamy, jesteśmy straceni – stwierdził, dodając, że powstało całe pokolenie "wikipediowskie", a dzisiejsi studenci wręcz mówią słowami z Wikipedii.

Zdaniem socjologa encyklopedia tworzona przez amatorów powoduje masowy odwrót od wiarygodnych źródeł, co w dramatyczny sposób zwiększa ilość niepełnej lub błędnej wiedzy. Dariusz Jemielniak, autor książki "Życie wirtualnych dzikich", mówił jednak o badaniach, wedle których margines błędów Wikipedii i profesjonalnej encyklopedii Britannica jest na tym samym poziomie.

Przedsięwzięcie od początku wzbudzało kontrowersje. Nawet Larry Sanger, jeden z twórców Wikipedii, w pewnym momencie przestał zgadzać się z jej założeniami. Powołał do życia własny projekt pod nazwą Citizendium, który miał się opierać na wiedzy tworzonej wyłącznie przez ekspertów. – Pomysł nie wypalił, bo ekspertom nie chciało się tego robić – powiedział Dariusz Jemielniak.
***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie:
Barbara Schabowska
Goście:
prof. Wiesław Godzic (SWPS), prof. Dariusz Jemielniak (Akademia Leona Koźmińskiego)
Data emisji:
14.01.2015
Godzina emisji:
15.00

mc/bch

Czytaj także

Internet u fryzjera. Zdecentralizowana technologia

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:38
- W małych miejscowościach nowe technologie są bardzo widoczne w salonach fryzjerskich i kosmetycznych - mówiła w Dwójce Katarzyna Chojecka, która prowadziła badania etnologiczne pod kierunkiem dra Piotra Cichockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputery i świnie. Rzecz o polskim Billu Gatesie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 10:00
"Być w PRL-u geniuszem to było za mało. Należało jeszcze polubić świnie" - uważa jedna ze współpracowniczek Jacka Karpińskiego, konstruktora komputerów, który jest bohaterem środowych "Rozmów po zmroku".
rozwiń zwiń