Azjatyckie lalki wkroczyły do Europy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 12:00
- Największy wpływ na europejskie teatry lalkowe miały te azjatyckie, przede wszystkim japońskie - opowiadał w Dwójce prof. Henryk Jurkowski, autor monumentalnych "Dziejów teatru lalek".
Audio
  • Z prof. Henrykiem Jurkowskim o jego książce "Dzieje teatru lalek" rozmawia Konrad Szczebiot (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Cechą charakterystyczną tradycyjnych form azjatyckiego teatru lalek były jego związki z dawną mitologią czy religią, przypominał w Dwójce prof. Henryk Jurkowski
Cechą charakterystyczną tradycyjnych form azjatyckiego teatru lalek były jego związki z dawną mitologią czy religią, przypominał w Dwójce prof. Henryk Jurkowski Foto: micro.cosmic/Flickr, lic. CC BY-SA 2.0

Książka prof. Henryka Jurkowskiego, której drugie, poprawione i uzupełnione wydanie właśnie się ukazało, pozostaje jedynym na świecie tak kompleksowym opisem tej niezwykłej dziedziny sztuki, jaką jest teatr lalek.
W historii tego teatru nie sposób pominąć tradycji pozaeuropejskich, stąd w rozmowie z prof. Jurkowskim m.in. fascynujące opowieści o teatrze afrykańskim (misjonarze propagowali lalki z Europy, te rdzenne były ich zdaniem pogańskie), japońskim (tradycja bunraku, która przetrwała m.in. we współczesnym teatrze automatów) czy meksykańskim.

***

Tytuł audycji: "Kwadrans bez muzyki"

Prowadzący: Konrad Szczebiot

Gość: prof. Henryk Jurkowski (historyk i teoretyk teatru, autor "Dziejów teatru lalek")

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 15.00

jp/mm

Czytaj także

Halina Mikołajska. Nie chciała, by nazywano ją bohaterką

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 05:40
– Myślę, że Halina Mikołajska była chodzącym wyrzutem sumienia naszego środowiska – mówił o tej znakomitej aktorce Andrzej Łapicki. 22 marca mija 99. rocznica urodzin Haliny Mikołajskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Kantor. "Sztuka to dla mnie sposób życia"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 05:50
- Moja sztuka nie jest wizerunkiem rzeczywistości, jest odpowiedzią na rzeczywistość - tłumaczył Tadeusz Kantor, reżyser, malarz, scenograf, grafik, autor manifestów artystycznych, animator życia kulturalnego, założyciel Teatru Cricot 2 w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Sempoliński – wielki artysta małych scen

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 05:40
Był niezmordowany. Kiedy jego uczniowie padali ze zmęczenia podczas ćwiczeń, on nadal pokazywał im kolejne kroki. Pasję tę było widać również podczas jego niezapomnianych występów na scenach teatralnych i kabaretowych.
rozwiń zwiń