Jak przetłumaczyć podróż Dostojewskiego po ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 21:00
Na naszej antenie prezentujemy powieść Leonida Cypkina "Lato w Baden". W poniedziałek przyjrzymy się bliżej sylwetce samego pisarza.
Za punkt wyjścia Lata w Baden Leonid Cypkin obrał podróż poślubną Fiodora Dostojewskiego i jego żony Anny Grigoriewny (zdjęcie ilustracyjne)
Za punkt wyjścia "Lata w Baden" Leonid Cypkin obrał podróż poślubną Fiodora Dostojewskiego i jego żony Anny Grigoriewny (zdjęcie ilustracyjne)Foto: CC0 Public Domain / FAQ (pixabay)

Jego proza z autobiograficznej opowieści nienazwanego z imienia i nazwiska narratora przemierzającego ponurą sowiecką rzeczywistość przeobraża się w historię podróży Dostojewskich. Nic dziwnego, że nie miała szans na publikacją w ZSRR. Do Stanów Zjednoczonych rękopis Leonida Cypkina (1926-1982) przemycił jeden z przyjaciół pisarza. Fragment "Lata w Baden" opublikowany został w jednym z emigracyjnych pism rosyjskich ukazujących się w USA - tydzień przed śmiercią Cypkina, który zmarł na zawał serca.

Susan Sontag napisała: "Przeczytawszy Lato w Baden czujemy się oczyszczeni, wstrząśnięci i zarazem wzmocnieni, wdzięczni literaturze za to, co w sobie kryje i jakie uczucia jest zdolna wzbudzić". Dzięki tej entuzjastycznej opinii Leonid Cypkin stał się pisarzem znanym i, jak napisano w jednej z amerykańskich recenzji, "jego los - to triumf człowieka z podziemia".

Na język polski powieść Cypkina przełożył Robert Papieski, który będzie gościem Dwójki.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" - w poniedziałek (8.06) w godz. 15.00-15.15 - zaprasza Dorota Gacek.

mat. prasowe Zeszytów Literackich/mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Musimy się przejrzeć w "Braciach Karamazow"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 09:00
- Gdy pracowaliśmy nad spektaklem, zapytałem: "Ciekawe, jak Bracia przejrzą się w naszym wieku". Profesor Wodziński zganił mnie. To nasz wiek musi się przejrzeć w tym dziele! - mówił w Dwójce Janusz Opryński, dyrektor lubelskiego Teatru Provisorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michaił Bułhakow – mistrz niedoceniony za życia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 06:12
– Bułhakow potrafił świetnie sportretować krzywo otaczającą go rzeczywistość – podkreślał Andrzej Drawicz. Niestety za życia tego wielkiego pisarza niewielu potrafiło to dostrzec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja Dostojewskiego i Sołżenicyna

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 18:50
Posłuchaj "Lata w Baden" - nieznanego arcydzieła Leonida Cypkina, opowieści o rosyjskiej historii najnowszej. Czyta Jerzy Radziwiłowicz.
rozwiń zwiń