Rosja Dostojewskiego i Sołżenicyna

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 18:50
Posłuchaj "Lata w Baden" - nieznanego arcydzieła Leonida Cypkina, opowieści o rosyjskiej historii najnowszej. Czyta Jerzy Radziwiłowicz.
Audio
  • Leonid Cypkin "Lato w Baden", czyta Jerzy Radziwiłowicz - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Leonid Cypkin "Lato w Baden", czyta Jerzy Radziwiłowicz - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Leonid Cypkin "Lato w Baden", czyta Jerzy Radziwiłowicz - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Leonid Cypkin "Lato w Baden", czyta Jerzy Radziwiłowicz - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Leonid Cypkin "Lato w Baden", czyta Jerzy Radziwiłowicz - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
Za punkt wyjścia Lata w Baden Leonid Cypkin obrał podróż poślubną Fiodora Dostojewskiego i jego żony Anny Grigoriewny. Na zdj. fragm. portretu Dostojewskiego autorstwa Wasilija Pierowa
Za punkt wyjścia "Lata w Baden" Leonid Cypkin obrał podróż poślubną Fiodora Dostojewskiego i jego żony Anny Grigoriewny. Na zdj. fragm. portretu Dostojewskiego autorstwa Wasilija PierowaFoto: Wikipedia/domena publiczna

"Przeglądając podniszczone okładki książek w jednym z antykwariatów na londyńskiej Charing Cross Road, odkryłam Lato w Baden. Powieść ta, nie ulega to dla mnie wątpliwości, należy do najwybitniejszych, najwyższych i najoryginalniejszych osiągnięć XX wieku (...). Z autobiograficznej opowieści nienazwanego z imienia i nazwiska narratora przemierzającego ponurą sowiecką rzeczywistość przeobraża się w historię podróży Dostojewskich. W powieści pojawia się Puszkin, Turgieniew, a także wybitne postacie dysydentów i pisarzy XX wieku: Cwietajewa, Sołżenicyna, Sacharowa, Bonnera". (Susan Sontag, ze wstępu do książki "Lato w Baden")

Leonid Cypkin (1926–1982) - lekarz, pisarz samotnik, niezwiązany z żadnym środowiskiem artystycznym. Pośmiertną sławę przyniosła mu powieść "Lato w Baden"- jej amerykańskiej edycji towarzyszyły entuzjastyczne recenzje, pisano o "nieznanym arcydziele", "kamieniu milowym rosyjskiej literatury XX wieku", "zapoznanym genialnym utworze", stawiając Cypkina obok Thomasa Bernharda, J. M. Coetzee’ego, José Saramago i W. G. Sebalda.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 8-12.06.2015

Godzina emisji: 9.45

mat. prasowe Zeszytów Literackich/jp/mm

Czytaj także

Podróż przez życie Bunina. Czyta Mariusz Benoit

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 18:50
Posłuchaj szczególnej opowieści biograficznej o słynnym rosyjskim pisarzu: "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu" Renaty Lis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1945. Spisane opowieści świadków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 17:50
Historia sprzed 70 lat znów jest na wyciągnięcie ręki. Książkę "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej czytała Joanna Jeżewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka o bezczelnym szczęściu bycia kochanym

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 19:00
"Siedem lat" Petera Stamma - powieść o skomplikowanym trójkącie uczuć - czytał w Dwójce Cezary Kosiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hindusi zgubią Europę? Wizja Jeana Raspaila

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 19:00
W audycji "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty "Obozu świętych", książki określanej dziś mianem "proroczej". Czytał Marcin Bosak.
rozwiń zwiń