X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Parostatek, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 08:00
Statkiem Bajka pływały po Wiśle rzesze warszawiaków. Gdy rozpoczęło się powstanie, stał się mimowolnym uczestnikiem i bohaterem niepodległościowego zrywu miasta.
Audio
  • Parostatek, który walczył w Powstaniu Warszawskim (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Parostatek Bajka został zbudowany w 1912 roku jako luksusowy statek turystyczny (z lewej Henryk Matulko, w tle Bajka, Warszawa 1942 r.)
Parostatek "Bajka" został zbudowany w 1912 roku jako luksusowy statek turystyczny (z lewej Henryk Matulko, w tle Bajka, Warszawa 1942 r.)Foto: Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KART

Po wojnie spoczywał na dnie Wisły, a historycy znali jedynie jego przybliżoną lokalizację. Tego roku, w związku z rekordowo niskim stanem wody, oczom warszawiaków ukazał się wrak parostatku.

O jego historii, w której można znaleźć wątki zarówno radosne, jak i tragiczne, opowiadali goście Dwójkowej audycji: historycy i uczestnicy powstania. – Są miejsca, o których należy pamiętać, są fakty, o których nie da się zapomnieć. Możemy je przysypać gruzem lub zalać wodą, ale historia do nas powróci i będziemy musieli się z nią zmierzyć – zauważył Robert Jankowski z Fundacji "Rok Rzeki Wisły".

Wrak ma ogromną wartość historyczną, dlatego warto byłoby wydobyć go na powierzchnię. Niestety, wiąże się to z bardzo dużym niebezpieczeństwem…

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Krzysztof Jakubowski

Goście: Robert Jankowski (prezes zarządu Fundacji "Rok Rzeki Wisły"), Katarzyna Utracka (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego), Zbigniew Szpakowski ps. Janusz Byk (uczestnik powstania), Czesław Zaborowski ps. Lalka (uczestnik powstania)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 15.00

iwo/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawa Siemaszki. Fotograficzna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 18:56
Dzięki Zbyszkowi Siemaszce, zmarłemu niedawno nestorowi polskiego fotoreportażu, możemy oglądać stolicę, jakiej dziś już nie ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Warszawa ma szansę na Łuk Triumfalny?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 16:00
Zapraszamy na radiowy spacer po stolicy i po pokazywanej w Królikarni wystawie "Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna".
rozwiń zwiń