Parostatek, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 08:00
Statkiem Bajka pływały po Wiśle rzesze warszawiaków. Gdy rozpoczęło się powstanie, stał się mimowolnym uczestnikiem i bohaterem niepodległościowego zrywu miasta.
Audio
  • Parostatek, który walczył w Powstaniu Warszawskim (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Parostatek Bajka został zbudowany w 1912 roku jako luksusowy statek turystyczny (z lewej Henryk Matulko, w tle Bajka, Warszawa 1942 r.)
Parostatek "Bajka" został zbudowany w 1912 roku jako luksusowy statek turystyczny (z lewej Henryk Matulko, w tle Bajka, Warszawa 1942 r.)Foto: Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KART

Po wojnie spoczywał na dnie Wisły, a historycy znali jedynie jego przybliżoną lokalizację. Tego roku, w związku z rekordowo niskim stanem wody, oczom warszawiaków ukazał się wrak parostatku.

O jego historii, w której można znaleźć wątki zarówno radosne, jak i tragiczne, opowiadali goście Dwójkowej audycji: historycy i uczestnicy powstania. – Są miejsca, o których należy pamiętać, są fakty, o których nie da się zapomnieć. Możemy je przysypać gruzem lub zalać wodą, ale historia do nas powróci i będziemy musieli się z nią zmierzyć – zauważył Robert Jankowski z Fundacji "Rok Rzeki Wisły".

Wrak ma ogromną wartość historyczną, dlatego warto byłoby wydobyć go na powierzchnię. Niestety, wiąże się to z bardzo dużym niebezpieczeństwem…

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Krzysztof Jakubowski

Goście: Robert Jankowski (prezes zarządu Fundacji "Rok Rzeki Wisły"), Katarzyna Utracka (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego), Zbigniew Szpakowski ps. Janusz Byk (uczestnik powstania), Czesław Zaborowski ps. Lalka (uczestnik powstania)

Data emisji: 24.08.2015

Godzina emisji: 15.00

iwo/jp

Czytaj także

Warszawa Siemaszki. Fotograficzna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 18:56
Dzięki Zbyszkowi Siemaszce, zmarłemu niedawno nestorowi polskiego fotoreportażu, możemy oglądać stolicę, jakiej dziś już nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Warszawa ma szansę na Łuk Triumfalny?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 16:00
Zapraszamy na radiowy spacer po stolicy i po pokazywanej w Królikarni wystawie "Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna".
rozwiń zwiń